جاذبه‌های گردشگری شهر ایروان

جاذبه‌های گردشگری شهر ایروان

شهر ایروان شهری قدیمی، تماشایی و دارای جاذبه‌هایی طبیعی و تاریخی است و هم اکنون گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به سوی خود جذب می‌کند. بناهای باستانی و مجسمه‌های باشکوه، طبیعت زیبا و معماری‌های معروفش با سلیقه افراد بسیاری سازگاری دارد. این شهر که هم اکنون پایتخت ارمنستان و بزرگ‌ترین شهر این کشور است، در کناره رود هزاردان و دامنه‌های کوه آرارات قرار دارد. شهر ایروان با فرهنگی غنی، سابقا بخشی از ایران بود اما در نتیجه قرارداد ترکمانچای از ایران جدا شد و هم اکنون از مراکز مهم صنعتی، فرهنگی و علمی منطقه قفقاز محسوب می‌شود.

قدمت این شهر به قرن هشتم قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. لازم به ذکر است که ایروان از طرف یونسکو، عنوان “پایتخت جهانی کتاب” را در سال 2012 گرفته است. اگر شما هم علاقمندید به این شهر اصیل و زیبا سفر کنید، آشنایی با جاذبه‌های آن خالی از لطف نیست. پس با ما همراه شوید:

 • موزه تاریخ ملی ارمنستان

این موزه با حمایت مالی از طرف دولت در میدان جمهوری و به سبک معماری ارمنی بیزانسی در سال 1919 ساخته شد و به عناوین مختلفی نظیر “موزه و کتابخانه قوم‌شناسی و انسان شناسی”، “موزه دولت مرکزی”، “موزه تاریخی” و “موزه فرهنگی تاریخی” در طول زمان شناخته شد. این موزه که در بخش‌های باستان شناسی، تاریخ مدرن، سکه شناسی و قوم شناسی در حدود 400000 اثر از هنرمندان روس و ارمنی و اروپایی را شامل می‌شود، همچنان در شرف تکمیل است.

مجسمه‌ها، جواهرات و سفالینه‌هایی از مناطق گارنی، آرتاشات و اوشاکان از دوران هلنیستی در این مجموعه یافت می‌شود و نیز کلکسیونی بی‌نظیر از آثار برنزی پیش از میلاد مسیح را می‌توانید در این موزه نظاره‌گر باشید. البته این مکان صرفا نقش موزه را بعهده ندارد، بلکه مرمت آثار و برگزاری آموزش‌هایی در زمینه فرهنگ و تاریخ ارمنستان و برگزاری نمایشگاه‌های موقت را نیز عهده‌دار است. از این موزه بسیار ارزشمند می‌توانید همه روزه به جز دوشنبه‌ها از ساعت 11-18 (یکشنبه ها از ساعت 11-17) بازدید نمایید.

 • کلیسای گریگورلوساوریچ مقدس

ساخت این کلیسا که از بزرگ‌ترین عبادتگاه‌های کشور است، در سال 1980 با مساحت 3882 متر مربع و ارتفاع 54 متری با استفاده از سنگ‌های دوف و به دستور اسقف اعظم زاون اول شروع شد و در سال 2000 نیز بقایای پیکر گریگور مقدس طی مراسمی با شکوه به این کلیسا آورده شد و در نهایت کلیسا در سال 2001 به بهره‌برداری رسید. پایه ستون‌های این کلیسا از طلا بوده و نیز کتابخانه و مجموعه‌ای از یادبودهای گریگورلوساوریچ مقدس نیز در قسمت پایینی واقع شده است. ناقوس‌ها نیز در بخش شرقی کلیسا قرار دارند. این کلیسای جامع حواری که در ایروان واقع شده است، از مهم‌ترین مراکز برگزاری مراسم مذهبی به شمار می‌آید و گروه‌های فرهنگی متعددی نظیر انجمن زنان، انجمن مردان، مدرسه شنبه و مدرسه یکشنبه در آن فعالیت دارند.

 • خانه اپرا

یکی از مه‌مترین جاذبه‌های گردشگری شهر ایروان، ساختمان اپرا است که بسیار از طرف گردشگران مورد استقبال قرار گرفته است و سالانه علاقمندان زیادی را از سراسر جهان به سوی خود می‌کشاند. این بنا که در سال 1930 توسط الکساندر تومانیان ساخته شد و در 1933 افتتاح گردید، از دو سالن اصلی به نام سالن کنسرت (آرام خاچاطوریان) و سالن اپرا و باله ملی تاتر (الکساندر سپنداریان) تشکیل شده است.

ساختمان اپرا در خیابان ماشتوتس و در میدان اپرا نزدیک به پارک اپرا واقع شده و بعنوان مرکزی فرهنگی و هنری، محل برگزاری اجراهای هنری نظیر کنسرت‌های موسیقی، رقص‌های باله ، تاتر و و رقص‌های سنتی و مدرن است. هنرمندان بسیاری از سراسر دنیا کارهای خود را در این ساختمان به اجرا رسانده‌اند و اما اولین و مهم‌ترین اجرا در ساختمان اپرا مربوط به باله دریاچه قو اثر چایکوفسکی است.

یک حوضچه با عنوان دریاچه قو در جنوب این ساختمان با طرحی از دریاچه سوان، در زمستان دارای سطحی یخی بوده و بسیار مناسب پاتیناژ است و در تابستان نیز به همراه کنسرت‌های موسیقی دل‌انگیر و امکانات تفریحی و کافه‌ها اوقات لذت‌بخشی به ارمغان می‌آورد. در نظر داشته باشید اگر می‌خواهید بدون مشکل و دردسر در این مکان حضور داشته باشید و از اوقاتتان لذت ببرید، باید قوانین این مکان از جمله ممنوع بودن ورود حیوانات، ممنوعیت ورود با لباس ورزشی و نیز به همراه بردن مواد غذایی، نوشیدنی،مواد مخدر و الکلی را رعایت کنید.

 • کاسکاد (هزار پله)

طرح اولیه این راه پله عظیم با 572 پله و عرض 50 متر که به هزار پله نیز شهرت دارد را معمار ارمنستانی به نام اسکندر تامانیان بین سالهای 1878-1936 ارائه داد تا بتواند قسمت شمالی و مرکزی شهر ایروان را به یکدیگر پیوند دهد، اما عمرش کفاف پیاده کردن این طرح را نداد. بعدها معمار مشهور دیگری به نام جیم توروسیان در سال 1970 با اعمال تغییراتی در طرح اولیه، طرح جدیدی شامل سالن‌های متعدد، پله‌های برقی و راه پله خارجی، ستون‌های داخلی بلند و نیز باغ‌هایی بی‌نظیر با انواع مجسمه‌های زیبای برنزی و سنگی، گل‌ها و آب نماها ارائه داد. ساخت این طرح در سال 1980 شروع شد و 8 سال ادامه پیدا کرد اما متاسفانه تکمیل نشد و به دلیل زلزله ارمنستان و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نیمه کاره رها شد تا اینکه در سال 2002 این طرح توسط یک بازرگان ارمنی – آمریکایی به نام جرارد گافسجیان و با همکاری دولت ارمنستان و شهردار ایروان احیا شد و مورد بازسازی قرار گرفت.

بعلاوه موزه هنر ارمنستان نیز در این اثر جای گرفت که شامل دو قسمت بیرونی (باغ مجسمه گافسجیان در کنار پله‌ها) و قسمت درونی (گالری های هنر گافسچیان) است. قسمت درونی، از شش سالن و گالری مجزا برای نگهداری آثار هنری شیشه‌ای در زیر راه پله کاسکاد تشکیل شده است. در قسمت بیرونی با ایستادن در بالای پله‌های کاسکاد می‌توانید به چشم‌انداز بی‌نظیری از شهر ایروان و ساختمان اپرا دسترسی داشته باشید. این بنا خیل عظیمی از گردشگران را حتی در فصول سرد به سوی خود جذب کرده است. اما در عین حال باید گفت که این مکان، فضایی آرام و دلنشین را برای تفریح و استراحت فراهم آورده است.

 • میدان آزادی

این میدان که به نام‌های میدان تاتر و یا تماشاخانه نیز شهرت دارد، در حقیقت بخشی از بنای اپرا است و در منطقه کنترون واقع شده است. میدان آزادی در اطراف خود کافه‌هایی روباز دارد و در بخشی از خود به پارک دریاچه سوان می‌رسد. میدان آزادی توسط خیابان‌های تومانیان، تریان، سایات نووا و ماشتوتس احاطه شده است. این میدان محل برگزاری نمایشگاه های سالانه، گردهمایی‌ها، تظاهرات و حرکات سیاسی متعددی در تاریخ بوده است. در این میدان می توانید شاهد مجسمه‌هایی از اشخاص مشهوری نظیر هوهانس تومانیان، الکساندر سپندیریان باشید.

 • قلعه آربونی

این قلعه که به نام آرین برد (قلعه خون) نیز شهرت دارد، در سال 782 قبل از میلاد مسیح در جنوب شرقی ایروان و در شرق رود ارس بر روی تپه‌ای به نام آرین توسط آرگیشتی اول پسر منوا پادشاه اوراتورها برای نظارت بر منطقه و بعنوان مرکزی اداری، اقتصادی و سیاسی بنا شده است. هر چند که باید گفت به تدریج با جنگ‌هایی که در این منطقه صورت گرفت، خالی از سکنه شد و ایروان برای سکونت شکل گرفت.

این قلعه دارای دیوارهایی با ارتفاع 10 تا 12 متری است و از مصالح اصلی آن می‌توان به سنگ بازالت، چوب و خشت اشاره کرد. موزه‌ای با نقش برجسته‌هایی از جنس برنج در پایین این تپه وجود دارد که در کل شامل 12035 اثر هنری مشتمل بر اشیاء کشف شده از یک مقبره و نیز چند اثر هنری از دوران اوراتین و هخامنشی و نقاشی‌های دیواری بسیار زیبا می‌باشد.

در سال 1950 در طی حفاری‌هایی، بخش‌های مختلف دژ آربونی نظیر حیاط‌ها، سالن‌ها، اتاق‌ها، معابد، انبارهایی برای نگهداری گندم و کوزه‌هایی برای نگهداری شراب و روغن، ظروف سفالی، دستبند مهره، کلاه، سکه‌های نقره و کتیبه‌هایی کشف شد. طبق بررسی‌ها، مشخص شده است که این بنا مرکز ساتراپ بوده و کاخ آپادانا و معبد اهورامزدا در این دژ بنا شده‌اند. یکی از مهم‌ترین معابد این دژ معبد Khaldi است که در جنوب غربی حیاط قرار داشته و در حوالی این دژ نیز می‌توان معبد گارنی، میدان جمهوری، دریاچه سوان و زاخکازور را شاهد بود.

زمان بازدید از این موزه همه روزه به جز دوشنبه‌ها و تعطیلات ملی از ساعت 10:30 تا 16:30 بوده و ورودی برای هر نفر 1000 درام است. البته اگر می‌خواهید از وجود یک راهنما بهره ببرید، لازم است که 2500 درام نیز بابت این قضیه به طور جداگانه بپردازید. برای رسیدن به این مکان، می‌توانید در ایروان از اتوبوس‌های شهری یا تاکسی‌هایی به مقصد قلعه آربونی استفاده کنید.

 • موزه ماتناداران

این موزه با نام کامل “ماتناداران مسروپ ماشتوتس”، اسناد و متون خطی و کتاب‌های دستنویس یا چاپی قدیمی را نگهداری می‌کند و درحال حاضر ۱۷۰۰۰ متن خطی به زبان ارمنی قدیم و سایر زبان‌های کهن شرقی نظیر هندی، سریانی، عربی، ژاپنی و … و نیز 3000 سند دیگر در موضوعاتی از تاریخ، هنر،فلسفه، زبان شناسی، طب، ادبیات و گیتی شناسی را شامل می‌شود. بعلاوه ترمیم و طبقه‌بندی و تحقیق روی این آثار را نیز بعهده دارد.

علاوه بر آثار مورخان ارمنی، از مورخان ایرانی، عرب و ترک و کرد نیز آثاری وجود دارد و نیز صدها نسخه لاتین و ترجمه‌هایی از نسخه‌های اصلی به زبان ارمنی با محتوای تاریخ ایران، امپراطوری روم شرقی، تاریخ اروپا، امپراطوری عثمانی و خاور دور و خاورمیانه را از قرن 13-19 شامل می‌شود.

این بنیاد در شمال غربی شهر ایروان روی تپه‌ای در انتهای خیابان مسروپ ماشتوتس و در خیابان آنتاریان ایروان واقع شده است. سابقه ماتناداران به قرن پنجم میلادی بازمی‌گردد که کتابخانه‌ای از متون و اسناد مهم در اچمیادزین به دست مشتوت دواگارشاپات ساخته شد و بعدها در قرن پانزدهم، 132 نسخه کتاب خطی به این کتابخانه اهدا شد. سپس با جمع‌آوری تعداد بسیار زیادی از متون خطی که در کلیساهای ارمنستان غربی بوده است، این مجموعه افزایش یافت. البته در اوایل قرن 19 و بعد از جنگ، تنها 1800 دست نوشته از این مجموعه باقی ماند و بقیه سوزانده و پاره شدند. در نهایت، در سال 1921 این مجموعه به مجموعه ماتناداران ایروان که مرکز تحقیقاتی مهمی در زمینه متون و نسخ خطی بوده است، منتقل شد.

قبل از ورود به موزه می‌توان شاهد مجسمه‌هایی از فلاسفه، دانشمندان و هنرمندان برجسته‌ای نظیر توروس روسلین، گریکوور تاتواتسی، آنانی شیر اکاتسی بود. درب‌های ورودی، بزرگ و مس اندود بوده و در مجموعه بیرونی موزه نیز می‌توان کتیبه‌ها و سنگ قبرهای حکاکی شده را نظاره کرد. مجموعه‌ای پله‌ها نیز شما را به سوی مجسمه مسروپ ماشتوس هدایت می‌کند که مخترع الفبای ارمنی بوده و در کنار او شاگردش زانو زده است. در حوالی این موزه، ساختمان اپرا و کاسکاد و میدان جمهوری قرار دارد.

جالب است بدانید که این مکان صرفا موزه نیست بلکه بازدید کنندگان می‌توانند در قسمت لابراتوار، از اسناد و کتاب‌ها استفاده کنند و روی آنها تحقیق و مطالعه داشته باشند. بعلاوه یک سند با عنوان “کتاب بازدیدکنندگان” در این موزه درنظر گرفته شده است تا هنرمندان، دانشمندان، نویسندگان و سیاستمدارانی که از موزه بازدید می‌کنند، نظرشان را در آن ثبت کنند. لازم به ذکر است که برخی از آثار موزه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

هزینه بازدید از موزه 1000 درام است و در صورت استفاده از راهنما نیاز به پرداخت 2500 درام اضافی نیز هست.

 • موزه مارتیروس ساریان

این موزه سه طبقه که در خیابان ساریان شماره 3 ایروان واقع شده است، شامل آثار مارتیروس ساریان (1972-1880) هنرمند شهیر ارمنی است که در زمینه نقاشی، مجسمه‌سازی و معماری تحصیل کرده بود. باید گفت که بخشی از آثار او در موزه‌های پاریس و مسکو نگهداری می‌شوند. نقاشی های او از رنگ‌های روشن و اشباع شده، با اشکالی ساده و طبیعی هستند و بعضا ترکیبی از هنر شرق و غرب میباشند و تخیل و انتزاع آزاد را به تصویر می‌کشند. او بعد از سفرهایی که به ترکیه، مصر، ایران و پاریس داشت، سرانجام در سال 1929 به ارمنستان بازگشت و تا زمان مرگش در استودیوی خود فعالیت داشت و در همین مکان پذیرای گردشگران و علاقمندان به آثارش شد. زمان بازدید از این موزه همه روزه به جز پنجشنبه‌ها ازساعت 10:30 تا 16 است.

 • بنای یادبود قتل ارامنه

این بنای یادبود سنگی دو قسمتی، بر اساس یک واقعه تاریخی مصیبت‌بار به عنوان قتل عام ارامنه شکل گرفته است که از 24 آوریل سال 1915 به دستور امپراطوری عثمانی رخ داد و تا یکسال ادامه پیدا کرد. بنای یادبود که زیزرناکابرت نام دارد و به معنی “قلعه پرستوها” است، در سال 1968 -1970 روی تپه‌ای در پارک تسیتسرناکابرد شهر ایروان ساخته شد و هر سال پذیرای مردمی است که به احترام کشتگان این قتل عام در 24 آوریل گرد هم می‌آیند و یادشان را گرامی می‌دارند.

بخشی از این بنای یادبود از ستون 44 متری سوزنی شکلی از سنگ گرانیت ساخته شده که بعنوان نمادی از زایش دوباره مردم ارمنی است و بخش دیگر نیز 12 ستون خمیده شکل را به نشان 12 ایالت ارمنستان غربی که شاهد قتل ارامنه بوده‌اند، شامل می‌شود. در مرکز این بخش، آتشدانی به یاد شهدا به طورهمیشگی روشن است تا جاودانگی آنها را نشان دهد. در این قسمت، موزه‌ای زیرزمینی وجود دارد که آثار هنری و مستندات تاریخی مناطق فاجعه دیده را در خود جای داده است. همچنین دیوار بزرگی به طول 100 متر از مستندات سنگی نیز در سمت چپ این مجموعه واقع شده است که اسامی شهرها و ایالت‌هایی را که شاهد فاجعه قتل ارامنه بوده‌اند دربر دارد. گفتنی است که یک باغچه از درختان کاج نیز در این مکان وجود دارد و هر کدام از درختان این باغچه توسط شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی در زمان بازدید از بنای یادبود کاشته شده است.

 • میدان جمهوری

این میدان بیضی شکل که به نام میدان هراپراک (به معنی میدان شهر) نیز شناخته می‌شود و توسط الکساندر تامانیان در سالهای 1924-1929 طراحی شده است، از مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی شهر ایروان است. این میدان که در مرکز شهر قرار دارد، در تلاقی خیابان‌های آبویان، نالبندیان، تیگران متس و خیابان سارکسیان و آمیریان واقع شده است. نام سابق این مکان، میدان لنین بود و سابقا مجسمه‌ای به شکل لنین در جنوب این میدان قرار داشت اما زمانی که ارمنستان به استقلال رسید این مجسمه نیز به پایین کشیده شد.

اطراف میدان جمهوری را بناهای مهم تاریخی و بخش‌هایی مفرح در برگرفته است که از آن جمله می توان به فواره‌های موزیکال با نورپردازی رنگی زیبا و متغیر و گالری ملی و موزه تاریخ (در شمال)، وزارت کشور و خانه دولت و ساعت بزرگی به قطر 4 متر و با عقربه بزرگ به طول 188 متر و عقربه کوتاه به طول 170 سانتیمتر در ساختمان دولت (شمال شرق میدان)، دفتر مرکزی پست جمهوری ارمنستان (جنوب شرق)، هتل ماریوت (جنوب غرب)، وزارت امور خارجه و وزارت انرژی و منابع طبیعی (شمال غرب) اشاره کرد.

لازم به ذکر است که میدان جمهوری، مکانی مشهور برای برگزاری جشن‌ها، مراسم و گردهمایی‌های مختلف و رژه‌های نظامی سالانه است و در ضمن در فصول گرم سال نیز از ساعت 9 تا 11 شب می‌توانید شاهد رقص نور فواره‌های موزیکال آن باشید. در نهایت باید گفت که در اطراف این میدان، کافه‌ها و مراکز خرید متعددی وجود دارد.

 • مجسمه مادر

این مجسمه باشکوه و مقاوم از جنس مس چکش خوار با پایه‌هایی از سنگ بازالت، در پارک هاختاناک در خیابان آزاتوتیان و به دست آراهاروتیان بعنوان نشانی از صلح و قدرت ساخته شد. سابقا به جای این مجسمه، مجسمه‌ای از استالین واقع شده بود اما با سقوط دیکتاتوری استالین و 5 سال بعد از حذف مجسمه‌اش از این مکان، مجسمه مادر در سال 1967 به ارتفاع 22 متر (به تنهایی) و به همراه ستون‌ها و پایه‌هایی در کل با ارتفاع 51 متر جایگزین آن شد. در حال حاضر این مجسمه یکی از بلندترین بناهای شهر به شمار می‌آید به نحوی که در هر جای شهر ایروان که باشید می‌توانید این مجسمه را ببینید.

در زمان حملات وحشیانه عثمانی به ارمنستان، یک زن شجاع به نام سوسه مایریک باقی مانده بود که از کشورش دفاع کرد و این مجسمه بعنوان یادبودی از او در این شهر بنا شده است. در حقیقت این مجسمه، نماد مادری مبارز است که از شهر ایروان مانند فرزند خود محافظت می‌کند و شمشیری که در دستان اوست، نماد برقراری صلحی پایدار است. در ضمن بعنوان نشانی از قربانیان جنگ جهانی دوم، یک مجسمه از سربازی گمنام نیز در کنار مجسمه مادر قرار دارد. در پایه این بنا نیز موزه وزارت دفاع با یادبودهایی از جنگ جهانی دوم و جنگ قره باغ همراه با 30 هزار اثر نقاشی و مدارک و لوازم جنگی وجود دارد که در سال 1970 ساخته شد و در سال 1970 در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.

زمان بازدید از این موزه از سه شنبه تا جمعه از ساعت 10 صبح تا 17 و روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت 10 صبح تا 15 می‌باشد.

 • مسجد کبود

این مسجد ساده با نمای بیرونی و درونی به رنگ غالب آبی و با مساحتی بیش از 21300 مترمربع، بعنوان مسجدی ایرانی توسط حسین علی خان در دوره سلطنت نادرشاه افشار و در سال‌های 1760- 1768 میلادی در ایروان ساخته شد. مسجد کبود به نام‌های دیگری نظیر “مسجد پارسی”، “مسجد آسمان آبی”، “مسجد گک جامی” نیز شهرت دارد و با نارون‌هایی سرخ احاطه شده است.

این مسجد، دارای شبستان و صحنی به ابعاد 54 در 18 متر بوده و گنبدی بزرگ، آجری، کبودرنگ و متناسب از کاشی و پنجره‌های شیشه‌ای رنگی و مشبک و نیز 3 در ورودی و یک مناره در شرق مسجد به ارتفاع 24 متر دارد. نمای بیرونی این مسجد تا حدودی تحت تاثیر معماری پارسی است و نمای درونی نیز سبکی مینیمال دارد. در این مسجد سه محراب وجود دارد که نمادی از حضور پیروان مذاهب مختلف در شهر ایروان و نیایش مسالمت‌آمیز آنهاست. در ضمن باید گفت که مسجد کبود مزین به کتیبه‌هایی سنگی است که از اصفهان آورده شده است .

این مسجد، تنها مسجد به جا مانده از 10 مسجد موجود در ایروان است. البته در زمان حکومت شوروی سابق، این مکان نقش موزه را پیدا کرد و نمونه‌هایی نفیس از اموال مسجد، مسکوکات، قالی های متنوع و آثار هنری ایران به همراه نسخه‌های خطی تذهیب و مینیاتور در معرض نمایش قرار گرفت. پس از سقوط شوروی، تا سال 1999 توسط ایران مورد بازسازی‌هایی قرار گرفت و خدمات دینی در آن شروع شد و در حال حاضر تنها مسجد فعال ایروان است. این مسجد که در خیابان ماشتوتس شماره 12 واقع شده است، دارای یک مدرسه علمیه و سالنهایی برای ملاقات، کتابخانه، اینترنت و دارالقرآن است و در این مکان به علاقمندان ارمنی، زبان فارسی آموزش داده می‌شود.

بازدید ازاین مسجد در هر فصل و ساعتی آزاد و رایگان است اما برخی ایام، مراسم دینی خاصی در آن برگزار می‌شود.

 • موزه هنرهای مردمی

این موزه در سال 1930 توسط هابتناک بابایان بعنوان مرکزی فرهنگی و با هدف آشنایی با هنر مردم ارمنستان در انتخای خیابان ابوویان و در میدان خاجاطورابوویان بنا نهاده شد. این مکان بیش از 12000 اثر هنری نقره، طلا، چوبی، سنگی، نقاشی مینیاتور، فرش و قالیچه و … را در خود جای داده است. فروشگاه کوچکی نیز در این موزه برای خرید سوغاتی وجود دارد و نمایشگاه‌های هنری متعددی نیز درآن برگزار می‌شود.

بازدید از این موزه همه روزه به جز دوشنبه‌ها از ساعت 11 تا 17 (یکشنبه ها تا ساعت 16) بوده و ورودی نیز 500 درام به ازای هر نفر است. برای بهره‌گیری از راهنما لازم است که 2500 درام نیز به صورت جداگانه بپردازید.

 • خانه سرگئی پاراجانف

این خانه/ موزه که در خیابان دزوراقیوق واقع شده است، بیش از 600 اثر از سرگئی پاراجانف شامل عروسک‌ها، کلاژها، عکس‌ها و فیلم‌ها و …. دربر گرفته است. سرگئی پاراجانف (1924-1990) فیلمساز، نقاش و عکاس فقید و مشهور ارمنی است که در شهر تفلیس گرجستان در خانواده‌ای هنرمند به دنیا آمد. ساخت این موزه در سال 1988 توسط دولت شروع شد، اما به دلیل زلزله تا سال 1991 به طول انجامید و از آنجا که پاراجانف فوت کرد هیچ گاه فرصت زندگی در این بنا را پیدا نکرد. امروزه این موزه یکی از جاذبه‌های اصلی و مهم در شهر ایروان است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

زمان بازدید از این موزه همه روزه از ساعت 10:30 تا 17 است.

 • پارک دنیای آب

این مجموعه آبی که انواع وسایل و تفریحات نظیر استخر، جکوزی، سرسره آبی و موج ساز و…. را شامل می‌شود، در خیابان میاسنیکان ایروان و در کنار باغ وحش و باغ گیاه‌شناسی واقع شده است. این پارک آبی از دو بخش روباز و سرپوشیده تشکیل شده و همه روزه از 9 صبح تا 9 شب باز است. پارک آبی روباز، دارای انواع استخرهای بزرگسالان و کودکان و سرسره های آبی بوده و نیز رستوران، بار و کنسرت‌های موسیقی را برای رفاه حال استفاده‌کنندگان فراهم می‌کند. امکانات پاتیناژ در زمستان با یخ بستن بزرگ‌ترین استخر این پارک فراهم است. پارک آبی سرپوشیده نیز دارای استخرهای بزرگسالان و کودکان، سرسره‌های آبی، آب فشان، جت و همچنین حمام‌های شرقی، رستوران، باشگاه بدنسازی و امکانات صخره نوردی است.

پارک آبی روباز، دو و نیم هکتار مساحت دارد و از خرداد تا شهریور ماه فعال است و پارک آبی سرپوشیده نیز با مساحت نیم هکتاری خود در تمام ایام باز است.

ارسال نظر

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. همه فیلدها لازم هستند.