جاذبه های گردشگری شهر مسکو

جاذبه های گردشگری شهر مسکو


مسکو، با قدمتی 860 ساله پایتخت روسیه بوده و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور به شمار می‌آید و از لحاظ سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی و مالی و آموزشی و ترابری برای روسیه و اروپا بسیار حائز اهمیت است. این شهر که در کناررودخانه مسکو قرار گرفته، دارای جاذبه‌های فراوانی است به نحوی که گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به سوی خود جذب می‌کند. با ما همراه شوید تا برخی از مهم‌ترین این جاذبه‌ها را با هم مرور کنیم.

 

 • کرملین

این قلعه تاریخی که در مرکز شهر قرار دارد، مدت‌ها مرکز حکومت تزارها بوده و با ساختاری مثلثی شکل که دارای اضلاعی به طول 750 متر است، از هر جهت قلب مسکو قلمداد می‌شود. ساخت این قلعه به مدت 10 سال، با وسعت 28 هکتار و با 4 کاخ، 4 کلیسا و 20 برج و دیواری که این مجموعه را دربرگرفته است و قطری برابر 10 تا 21 متر دارد در سال 1487 به پایان رسید تا مردم را بر روی تپه کرملین اسکان دهد. البته در حال حاضر رئیس جمهور روسیه در این کاخ اسکان دارد و این دژ، مکان امنی برای برگزاری جلسات مهم محرمانه کشوری و منطقه ای در روسیه است. از 20 برج این قلعه، سه برج ساختاری مربعی دارند و بقیه آنها به شکل گرد طراحی شده‌اند و بلندترین این برج‌ها که اسپاسکایا نام دارد دارای ارتفاع 71 متر است. کرملین از سمت جنوب به رودخانه مسکوا مشرف است و از شرق به میدان سرخ و نیز باغ الکساندر را در غرب خود دارد.

یکی از مهم‌ترین کلیساهای ارتدوکس این قلعه که مخصوص خانواده سلطنتی بوده است، کلیسای جامع بشارت بوده که  به کاخ بزرگ و ساختمان اصلی متصل است و امروزه بعنوان موزه  پذیرای بازدیدکنندگان است. این کلیسای چوبی که یک بار در قرن 13 آتش گرفت و مجددا مرمت شد، دارای گنبدی طلایی و دیوارهایی پرنقش و نگاراست و یک محفظه نقره‌ای مشتمل بر تعدادی عتیقه از گذشتگان در پشت محراب کلیسا واقع شده است. طراحی و ساخت آن توسط اساتید معمار ایتالیایی انجام شد.

 • کلیسای جامع سنت باسیل

این کلیسای جامع به دستور ایوان مخوف و بعنوان یادبودی از تسخیر دژ تاتار کازان بین سالهای 1555 تا 1560 در میدان سرخ  و روبروی کرملین و برج اسپاسکایا ساخته شد و باید گفت که این مجموعه  از 10 کلیسای جداگانه با مناره‌ای گنبدی شکل تشکیل شده و برای دکوراسیون آن از آجرهای تزئنینی استفاده شده است. بخشی از نمای بیرونی نیز از سنگ سفید و بخشی دیگر نیز از آجر است. طراحی جسارت آمیز آن از دو وجه اروپایی و آسیایی برخوردار است . فضای داخلی نیز هزارتویی است که از نمازخانه‌ای به نمازخانه دیگر و از طبقه‌ای به طبقه دیگر می‌رود.

اصلی‌ترین و مرکزی‌ترین بخش این مجموعه، کلیسای تثلیث است که در اطراف خود 9 کلیسا دارد. ساخت کلیسای سنت باسیل به قرن 16 بازمی‌گردد هر چند که بعدها و در سال 1929 میلادی به طور کامل تبدیل به موزه شد. گفته می‌شود که ایوان مخوف برای اینکه مجددا چنین بنای زیبایی ساخته نشود، دستور داد چشمان معمار آن را کور کنند. اما باید گفت که آن معمار پس از آن، کلیسای جامع دیگری در ولادیمیر ساخت. استالین از این بنا متنفر بود و تصمیم به تخریب آن داشت  اما از این کار صرفنظر کرد. با اینحال کلیسای جامع به دلیل غفلت در نگهداری‌اش به مرور متحمل آسیب‌هایی جدی شد و بودجه‌ای جهت بازسازی آن درنظر گرفته شد.

زمان بازدید از این کلیسای جامع، همه روزه به جز سه شنبه‌ها و نیز اولین دوشنبه هر ماه از ساعت 11 صبح تا 18 است.

 • صومعه و گورستان ناوادویچی

این صومعه در سال 1524 به دستور پرنس واسیلی بعنوان یادبودی از تسخیر شهر سمولنسک در قسمت جنوب غربی رودخانه مسکو و در نزدیکی لوژنیکی ساخته شد. در قرن 16 و 17 خانم‌های اشراف‌زاده معمولا سال‌های آخر عمرشان را در این صومعه می‌گذراندند و تارک دنیا می‌شدند. البته از این مکان بعنوان زندانی برای اشراف‌زادگان شورشگر هم استفاده می‌شد.

آرامگاهی در این صومعه  قرار دارد که افراد مشهوری نظیر گوگول، چخوف، برتلس، سرگئی آیزنشتاین و … را در خود جای داده است.  حدود 230 نفر از آنها لقب “قهرمانان اتحاد شوروری” را دارند که بزرگ‌ترین لقب در رژیم کمونیستی به شمار می‌آمد. بر سر مزار هر کدام از افراد برجسته، مجسمه یا نمادی از او نصب شده است. این آثار، شاهکارهایی هنری هستند که اغلب با سنگ مرمر سیاه ساخت شده‌اند. البته برخی از مشاهیر دفن شده متعلق به ملیت‌های دیگر هستند نظیر ناظم حکمت که شاعری ترک زبان بوده است. به مرور این گورستان وسعت پیدا کرد و در سال 1904 بخش جدیدی را به جنوب آن اضافه کردند. یکی از قوانین دفن در این گورستان، جلوگیری از به خاک سپاری افراد دزد و افراد رشوه‌خوار بوده است.

 • کلیسای جامع مسیح منجی

به مناسبت پیروزی بر ارتش ناپلئون، ساخت این بنای تاریخی نزدیک میدان سرخ و جنوب غربی کرملین و در خیابان کروپاتکینسکی در سال 1839 شروع شد و 44 سال به طول انجامید. این کلیسا یک طرح بازسازی شده از نسخه اصلی است که متعلق به دوره الکساندر اول بود. بعدها با ورود کمونیسم به روسیه در سال 1930، استالین تصمیم به خراب کردن آن گرفت تا کاخ شوراها را به جایش بسازد. بنابراین تزئینات داخل کلیسا جمع‌آوری شدند و کل این بنا را منفجر کردند. اما با شروع جنگ جهانی دوم و مرگ استالین پروژه کاخ شوراها ناتمام ماند تا اینکه در سال 1992 به دستور شهردار مسکو، مجددا در همین مکان با همان طرح و شکل قدیمی، کلیسای مسیح منجی ساخته شد و از سال 2000 به روی مومنان مسیحی گشوده شد.

برای ورود به این مکان رعایت حجاب الزامی است و در غیر اینصورت از حضور شخص در کلیسا ممانعت به عمل خواهد آمد.

 • مقبره ولادیمیر لنین

جسد مومیایی شده لنین در این مقبره سیاه و سرد، از جاذبه‌های ترسناک شهر مسکو است. این جسد که در مقبره‌ای به شکل هرم از جنیس گرانیت قرمز و سنگ لابرادوریت سیاه قرار دارد، در این فضا با دمای ثابت 16 درجه سلسیوس فریز شده است. تا سال 1991 این جنازه در فضای باز قرار داشت اما شخصی روی آن اسید پاشید و بنابراین جنازه درون حفاظ شیشه‌ای قرار گرفت. آرامگاه لنین در سال 1929 در میدان سرخ و در کنار دیوارهای کاخ کرملین ساخته شد و در سال 1930 جسد را در خود جای داد اما بعدها برای محافظت در برابر حمله نازی‌ها به سیبری انتقال داده شد و سرانجام در سال 1945 مجددا به مسکو عودت داده شد.

گفته می‌شود که لنین وصیت کرده بود تا بدنش را خاک کنند اما به دلیل عدم موافقت مردم روسیه و برای حفظ بدن این رهبر بزرگ برای نسل‌های آینده، دولت تصمیم به مومیایی کردن این جسد به شیوه‌ای مدرن گرفت. برای از بین رفتن کپک‌های روی پوست جنازه، هر هفته مقدار کمی سفید کننده به آن زده می‌شود. حمام گلیسیرین و پتاسیم نیز برای جلوگیری از تجزیه جسد هر 18 ماه  در مورد آن انجام می‌گیرد. البته باید گفت در حال حاضر مذاکراتی برای دفن جسد لنین صورت گرفته و بیشتر افراد موافق دفن آن هستند.بالای این آرامگاه، سکویی قرار دارد که در مراسم رسمی مقامات شوروی در آن جا می‌ایستادند و مراسم رژه را تماشا می‌کردند.

برای بازدید این آرامگاه تدابیر امنیتی اتخاذ شده است و  گارد حفاظتی به صورت نامشخص از این مکان حفاظت می‌کند. دیدار از این آرامگاه، به مدت 5 دقیقه امکان‌پذیر است. در زمان بازدید اجازه صحبت کردن، سیگار کشیدن و عکس گرفتن را ندارید. برای بازدید از این مکان می‌توانید هر روز به جز دوشنبه‌ها و جمعه‌ها از ساعت 10 صبح تا 13 مراجعه کنید. ورودی این مقبره رایگان است.

 • میدان سرخ

این میدان که در قرن 15 ساخته شده است، بعنوان میدان مرکزی مسکو شناخته می‌شود و کاخ کرملین، کلیسای جامع سنت باسیل، موزه دولتی تاریخ، دپارتمان استور GUM و آرامگاه لنین در اطراف آن واقع شده‌اند. طول این میدان 695 و عرض آن 13 متر است. نام‌های سابق این میدان “تجارت”، “آتش” و “ترینیتی” بود و در سال 1917 به دستور تزار الکسی میخایلویچ به نام سرخ و به معنی زیبا نامگذاری شد.

این میدان محل برگزاری رژه های نظامی متعدد و تظاهرات کارگران و نیز رویدادهای عمومی و اجتماعی، مراسم رقص، بازار و … بوده و باید گفت که در طول قرون متمادی شاهد وقایع تاریخی زیادی نظیر قتل عام به فرمان ایوان مخوف بوده است. در سال 1812 و در حول و حوش این میدان و مقابل کلیسای سنت باسیل، دو یادمان به نام‌های “مینین” و “پوژارسکمو” نصب شده است. در این میدان کنسرت‌های بزرگ و بین‌المللی متعددی از خوانندگان مشهور دنیا برگزار شده است. به یاد داشته باشید که این میدان مکان مناسبی برای خرید سوغاتی نیست، چون اجناس آن بسیار گران است.

 • باغ الکساندر

این فضای طبیعی سرسبز که بناهای یادبود، باغچه‌هایی بی‌نظیر و تاریخچه‌ای جالب را در خود جای داده است، اولین پارک عمومی در مسکو است و در خارج از دیوارهای کرملین، چشم اندازی زیبا را از کاخ کرملین به نمایش میگذارد. شروع ساخت این باغ به سال 1820 و به دستور تزار الکساندر اول بازمیگردد. هدف از شکل‌گیری این باغ، بزرگداشت کشته‌شدگان نبرد با ارتش ناپلئون و یادبودی از پیروزی روس‌هاست . این باغ به سه باغ اصلی با یک طراحی منسجم تقسیم می‌شود. باغ بالایی از میدان انقلاب تا دروازه ترویتسکی ادامه دارد. باغ میانی بین این دروازه و دروازه بویتسکی قرار دارد. باغ پایینی هم دارای کمترین مساحت نسبت به دو باغ دیگر است و عموم اجازه بازدید از آن را ندارند. اما در عوض در باغ بالایی و میانی، در طول دیوار کرملین و میدان مانژ سه مسیر پیاده‌روی وجود دارد که گونه‌های مختلف گیاهی را نیز شامل میشود.

در انتهای ضلع شمالی  این باغ آرامگاه سرباز گمنامی که در دسامبر 1941 کشته شد،  قرار دارد که در حال حاضر نقش عبادتگاه را برای مردم روسیه پیدا کرده است. یک ستون سنگی نیز به شکل هرم نیز در باغ قرار داده شده است. دروازه بسیار بزرگ بالایی که یکی از یادبودهای جنگ است، مشرف به موزه تاریخ بوده و در ضمن در وسط باغ بالایی و در پای برج میانی آرسنال، یک سازه در سال 1841 به نام “ویرانه” ساخته شد. در نزدیکی این سازه نیز یک ستون پرنقش گرانیتی با یک عقاب دوسر در بالا و یک شیر و سپر و شمشیر وجود دارد که قبلا این ستون در ورودی باغ بالایی قرار داشت. یک حوضچه مصنوعی بعنوان نمادی از رودخانه نگلینا در سال 1996 در باغ بالایی ساخته شد و نیز در سال 1967 در نقطه‌ای که گور جمعی سربازان گمنام ارتش سرخ است، یک یادمان از بیست و پنجمین سالگرد شکست ارتش فاشیست ساخته شد.

 

 

 • پارک گورکی

این پارک فرهنگی و تفریحی که در سال 1928 و با مساحت 300 هکتار در کریمسکیوال و در حاشیه رود مسکو ساخته شده است، شامل وسایل بازی کودکان، فضایی برای اسکیت روی یخ در زمستان، قایقرانی، رقص در فضای باز، زمین‌های جنگلی، مجسمه‌هایی بی‌نظیر و زیبا و دروازه ورودی بزرگ  است. همچنین در سال 1929 میلادی یک رصدخانه در آن بنا شد که امروزه بخش‌هایی از آن به جا مانده و مابقی تخریب شده است. برای این رصدخانه، تجهیزات مدرن و تلسکوپ‌های ویژه‌ای درنظر گرفته شده است تا بازدیدکنندگان بتوانند به تماشای ستارگان بپردازند. نام رسمی این پارک، “پارک مرکزی تفریحی فرهنگی یادمان ماکسیم گورکی” است که به اختصار پارک گورکی نامیده می‌شود و به بهانه یادبود این نویسنده شهیر شکل گرفته شده است. این مکان سال‌ها مورد بی‌توجهی مسئولان بود اما در سال 2011 مورد اقبال و نوسازی قرار گرفت.

علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت 10 تا 22 از این پارک بازدید کنند. ورودی این پارک رایگان است اما بخش‌های مختلف آن هزینه‌های متفاوت با طیف قیمت از 100 تا 3000 روبل دارد.

 

 • کلیسای کازان در مسکو

این کلیسا در سال  ، زمانی که مسکو نیروهای ارتش لهستان را از شهر بیرون کرد و بر آنها پیروز شده در شمال شرقی میدان سرخ  و به دستور شاهزاده دمیتری پوژارسکی ساخته شد. هفت سال بعد از ساخت، این کلیسا در آتش سوخت و در سال 1636 به دستور تزار میخائیل یکم بازسازی شد و این بار با نمای آجری و درنظرگرفتن یک گنبد، یک تالار بزرگ و یک برج زنگ کوچک ساخته شد. البته این بازسازی‌ها ادامه پیدا کرد به نحوی که دیگر از ساختار اولیه کلیسا اثر چندانی به جا نمانده بود تا اینکه بارانوسکی در سال 1925 شروع به ساخت این بنا بر اساس معماری اولیه‌اش کرد. با این حال سه سال بعد از پایان ساخت یعنی در 1936 به دستور استالین برای آماده کردن میدان سرخ جهت رژه نظامی، کلیه بناها و کلیساهای آن محدوده از جمله این کلیسا از بین رفت و دوباره بعد از سقوط شوروی در سال 1993از نو و با همان شکوه قبلی توسط شاگرد بارانوسکی ساخته شد.

 • برج مخابراتی اوستانکینو

این بنای تاریخی و مخابراتی و توریستی با تجهیزاتی کامل و بی‌مانند، با ارتفاع 540 متر، بلندترین برج اروپایی و یازدهمین برج بلند جهان به شمار می‌آید که از سال 1963 تا 1967 در نزدیکی ودنخا و توسط نیکلای نیکیتین با الهام از طرح یک زنبق وارونه چهاربرگ طراحی و ساخته شد. این برج هم اکنون 11 سیگنال تلوزیونی، 12 ایستگاه رادیویی و 17 برنامه ماهواره‌ای را تولید می‌کند به نحوی که توزیع سیگنال‌های از طریق شبکه مخابراتی بی‌سیم صورت می‌گیرد. برخی از طبقات، از شیشه‌های ضد شوک و مقاوم ساخته شده‌اند و زیرساخت‌هایی بتنی و محکم دارند. در فضای داخلی نیز جداولی بر روی سکوی دایره‌ای شکل چرخانی که دارای جدار شیشه‌ایی است قرار گرفته‌اند و منظره‌ای سحرانگیز بوجود آورده‌اند. این برج که به “برج مسکو” نیز شهرت دارد، در سال 2003 دچار آتش‌سوزی شد و به همین دلیل برنامه‌های تلوزیونی مسکو به مدت سه روز قطع شد.

زمان بازدید از این بنا، همه روزه از ساعت 10 تا 23 بوده و هزینه ورودی نیز 300 تا 500 روبل برای کودکان و 600 تا 1000 روبل  برای بزرگسالان است.

 • بنای یادبود فتح فضا

این بنای تاریخی با ارتفاع 107 متر و در سال 1964 در شمال شرقی مسکو و در مجاورت پارک VDNK ساخته شد. جنس این بنا از تیتانیوم بوده و طرح آن به شکل موشکی به سمت فضاست. در این موزه می‌توان حدود 8500 اثر از عکس‌ها و آثاری از فضانوردان معروف نظیر یوری گاگارین و آثاری دیگر مربوط به فتح فضا و نیز اولین موشک شوروی و اولین ماهواره شوروی را شاهد بود. معماری این بنا یادآور محیط کیهانی و فضاست. این مکان در سال 2009 بازسازی شد و مساحتش به 3 برابر افزایش یافت و نمایشگاه‌هایی جدید برای ارائه برنامه‌‌ای بین المللی در آن درنظر گرفته شد.

زمان بازدید از این موزه همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت 10صبح تا 19 بوده و هزینه ورودی نیز 50 تا 250 روبل است. البته در سومین یکشنبه ماه ورودی رایگان است.

 • خیابان آربات

در سرتاسر این خیابان تاریخی که در حدود 5 قرن قدمت دارد،  کافه‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و اماکن و بناهای تاریخی بسیاری  قرار گرفته است و یکی از مقاصد اصلی گردشگران در سفر به مسکو برای گشت و گذار و خرید سوغاتی است. این خیابان بین میدان آرباتسکایا و میدان اسمولنسکایا قرار دارد  و از مهم‌ترین بخش‌های این خیابان می‌توان به خانه ملینیکوف، مجسمه بولات اکودژاوای، خانه اسپاسو، موزه پوشکین و رستوران تاریخی پراگ اشاره کرد. در سال 1812 بخش‌هایی از این خیابان در آتش سوخت و بعدها مورد بازسازی قرار گرفت. این خیابان تا اوایل قرن بیستم مکان زندگی هنرمندان و اشراف‌زاده‌ها و سران دولت بود و در حال حاضر به خیابانی مخصوص عابران پیاده تبدیل شده است به نحوی که گردشگران می‌توانند در آن قدم بزنند و از اجراهای زنده موسیقی و آثار نقاشان و شاعران خیابانی  لذت ببرند.

میدان مانژ (اسب سوار)

این میدان با مساحت فعلی 6500 متر مربع  در کنار کرملین یکی از مهم‌ترین بخش‌های روسیه بوده و ساختمان‌ها و بناهای تاریخی مهمی  نظیر  موزه تاریخی مسکو و باغ الکساندر (در جنوب) و دانشگاه دولتی مسکو (در شمال) و ساختمان مانژ (در غرب) و هتل مسکوا (در شرق) را در اطراف خود دارد. طرح این میدان که در مرکز مسکو واقع شده است، در سال 1817 در جریان بازسازی شهر پس از آتش‌سوزی سال 1812 که شهر مسکو را فرا گرفت ارائه شد و ساخت آن به سال‌های 1821 تا 1823 باز می‌گردد.  هر چند که بعدها نیز در سال 2004 آتش سوزی میدان مانژ منجر به بازسازی آن شد. این میدان محل برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ و بین‌المللی و کنسرت‌های مختلف است و نقطه اتصال خیابان پتروسکایا و میدان سرخ می‌باشد.

 • تاتر بولشوی

تاتر، باله و موسیقی در کشور روسیه قدمتی دیرینه دارد و نسل‌ها در زندگی‌شان جاری بوده و از این رهگذر سبک‌های خاصی نظیر سبک استانیسلاوسکی در تاتر شکل گرفته است. در مسکو سالن‌های زیادی وجود دارد که مشهورترین آنها سالن تاتر بولشوی است که در سال 1776 و به فرمان کاترین کبیر پایه‌گذاری گردید و تحت معماری کلاسیک توسط معمار مشهوری به نام آلبرت کاووس نزدیک میدان سرخ ساخته شد. این بنا هم اکنون گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به سوی خود جذب می‌کند و یکی از بزرگ‌ترین مراکز هنری جهان به شمار می‌آید.

تاتر بولشوی سه بار در سال‌های 1805، 1812 و 1853 در آتش سوخته است و اسباب و ادوات موسیقی آن از بین رفته است و مجددا مرمت گشته و پس از تعمیر، مساحتی حدود دو برابر مساحت اولیه را پیدا کرده است. سالن تماشاچیان تماما اکوستیک بوده و دکور لژ از جنس پاپیه ماشه ساخته شده و سقف و دکوراسیون دیوار آن چوبی است. لوسترهای زیبا و باشکوه و تزئینات طلایی ظاهری فاخر به این بنا بخشیده و البته باید گفت که این سالن تاتر چندین سال محل برگزاری جلسات مهم شوراهای روسیه و کنگره کمینترون بوده است.

صحنه این تالار از هفت سطح جداگانه تشکیل شده که منجر به تعویض آسان دکورهای بزرگ می‌شوند. سالن‌های زیرزمین به صورت 6 طبقه است که تمرین ارکستر و برگزاری کنسرت‌های مجلسی در آنها صورت می‌پذیرد. لازم به ذکراست که باله بالشوی جزو معتبرترین سازمان‌های ملی باله دنیا به شمار می‌آید و باله دریاچه قو اثر چایکوفسکی برای اولین بار در سال 1877 در تالار بالشوی روی صحنه رفت.

 • کیلومتر صفر مسکو

کیلومتر صفر در اکثر کشورها، مکانی است که فاصله دیگر نقاط کشور نسبت به محل قرارگیری آن سنجیده می‌شود. در مسکو نیز کیلومتر صفر یکی از جاذبه‌های گردشگری جدید بوده و حدود بیست سال است به شکل پلاک دایره‌ای شکل برنزی روبروی کلیسای ایبریان خودنمایی می‌کند. مردم در مورد این بخش باورهای جالبی دارند. آنها در مرکز دایره می‌ایستند و آرزویی می‌کنند و سکه‌ای را از کنار شانه خود پرت می‌کنند و اگر سکه روی دایره برنزی بیفتید به این معناست که آرزویشان برآورده می‌شود. البته همیشه کسانی بدون اینکه دیگران متوجه باشند مشغول جمع‌آوری سکه ها هستند. در حوالی کیلومتر صفر که در بین میدان سرخ  و میدان مانژ واقع شده است، بناهای تاریخی و دیدنی زیادی وجود دارد.

 • گالری دولتی ترتیاکوف

جمع‌آوری تابلوهای نگارگران روس اولین بار توسط تاجر روسی به نام پاول ترتیاکف در سال 1856 شروع شد و به مرور این مجموعه کامل شد به طوری که هم اکنون بیش از 130 هزار تابلوی نقاشی و پیکره و شمایل از قرن 10 تا 19 و از هنرمندان روسی نظیر ونتسیانف، تراپینین، فدوتف، رپین، آیوازوفسکی، شیشکین و بریولف در این نگارخانه گردآوری شده است. این نگارخانه قدمتی 150 ساله دارد و دارای 52 تالار است که هر کدام آثار دوره زمانی خاصی را در خود جای داده‌اند. امروزه این گالری یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر مسکو محسوب می‌شود. این گالری در سالهای 1902 تا 1904 در قسمت جنوبی کاخ کرملین  با نمایی که یادآور افسانه‌های روسی است ساخته شد.

زمان بازدید همه روزه به جز دوشنبه از ساعت 10 تا 19 است و ورودی برای گردشگران خارجی بزرگسال 225 روبل و کودکان 130 روبل می‌باشد.

 • ساختمان‌های هفت خواهر

این مجموعه از هفت ساختمان موسوم به هفت خواهران به دستور استالین برای به رخ کشیدن قدرت اتحاد جماهیر شوروی و شکوفایی اقتصادی آن در بین سال‌های 1948 تا 1957 بعد از جنگ جهانی دوم و با الهام از سبک‌های معماری گوتیک و باروک ساخته شد. این مجموعه در حقیقت نشانگر رقابتی بود که با آسمان خراش ایالت متحده آمریکا شکل گرفت و البته یکی از وجوه تمایز آن با آسمان خراش امریکایی، مناره‌های مخروطی شکل هر هفت خواهر بود.  البته استالین قصد داشت هشتمین ساختمان را نیز به این مجموعه اضافه کند که مرگ او مانع از تحقق رویایش شد. هر کدام از ساختمان‌ها روی یک تپه جداگانه در مسکو قرار گرفته و عبارتند از:

 • دانشگاه دولتی مسکو (بر روی تپه وارابیف)
 • وزارت امور خارجه (در انتهای خیابان آربات)
 • وزارت حمل و نقل
 • هتل اوکراین
 • هتل لنینگراد
 • بلوک آپارتمانی میدان کودریتسکایا
 • بلوک آپارتمانی خیابان کاتلنیچسکایا

 • موزه دولتی پوشکین

این موزه که در ابتدا به نام “موزه الکساندر سوم” نامگذاری شده بود، بعدها به “موزه هنر غربی” تغییر نام داد و در نهایت به مناسبت صدمین سال درگذشت الکساندر پوشکین به نام او نامگذاری شد. موزه  پوشکین که روبروی کلیسای جامع مسیح منجی در خیابان ولخونا واقع شده، در فهرست میراث فرهنگی جمعیت فدراسیون روسیه آمده است و بزرگ‌ترین مجموعه هنرهای جهان  با بیش از 700 هزار اثر محسوب می‌شود.

این موزه، کلکسیونی از آثار باستانی و تاریخی  کلاسیک و مدرن  و آثار نقاشی هنرمندان بزرگی در دوره‌های مختلف همچون پل گوگن، آندره دورن، کامی پیسارو، ونسان ونگوگ، پیکاسو، رامبرانت و …. را دربر گرفته است. ساخت آن از سال 1898 با معماری ایوان کلاین با درنظر گرفتن آخرین فناوری‌ها شروع شد. نمای بیرونی شبیه معبدی کلاسیک است و دارای سقفی شیشه‌ای برای فراهم آوردن نور کافی می‌باشد. این موزه شعبه‌هایی نیز در دیگر بخش‌های شهر مسکو دارد. بعلاوه موزه پوشکین یک کارگاه ترمیم آثار هنری و همچنین مجموعه مجسمه سازی را شامل می شود.

زمان بازدید ازاین موزه روزهای شنبه، یکشنبه و سه شنبه، چهارشنبه،  از ساعت 10 تا  20 و روزهای جمعه 11 تا 21 است. روزهای دوشنبه موزه تعطیل است. ورودی برای بزرگسالان 300 روبل و برای کودکان رایگان است.

آدرس:

Moscow,Russia, Volkhonka 12

 • متروی مسکو

متروی مسکو اثری زیبا و تاریخی است و بیشتر به یک موزه شباهت دارد و یکی از قدیمی‌ترین متروهای جهان محسوب می‌شود. ساخت این مترو از سال 1931 شروع شد و تاکنون بیش از 145 میلیارد سفر آن صورت گرفته است. این مترو که روزانه حدود 9 میلیون نفر را در شهر جابجا می‌کند، بزرگ‌ترین شبکه حمل و نقل زیرزمینی دنیا است. نقش‌های برجسته‌ای که روی دیوارهای بسیاری از ایستگاه‌ها وجود دارد، آن را به شاهکاری هنری تبدیل کرده است به نحوی که از 200 ایستگاه آن، 44 ایستگاه در فهرست میراث فرهنگی آورده شده‌اند.

گفته می‌شود که مرمرهای کلیسای جامع مسکو که مورد تخریب قرار گرفت، در ساخت مترو مورد استفاده قرار گرفته است. این مترو در گذر زمان نام‌های مختلفی نظیر “لازار کاگانویچ”  و “ولادیمیر لنین” داشته است. باید گفت که در طی جنگ جهانی دوم، این مترو بعنوان پناهگاه‌های ضد بمب بود به نحوی که بسیاری از خانواده‌ها در واگن‌های مترو می‌خوابیدند. از آنجا که برخی از اشخاص برای پایان دادن به زندگی خود مترو را انتخاب می‌کنند، از سال 2015 این مکان به سیستم هوشمندی با سنسورهایی مخصوص مجهز شد تا راننده‌ها را از حضور افرادی روی ریل مطلع کند. همچنین باید گفت که مسافران در این ایستگاه‌ها معطل نمی‌شوند زیرا زمان بین حرکت دو قطار کم است.

 • پارک‌های آبی

مسکو دارای چندین پارک آبی به نام‌های دزدان دریایی کارائیب، مورئون، کوا کوا و پارک آبی فانتری است. در این میان پارک آبی مورئون، بزرگ‌ترین پارک آبی سرپوشیده این شهر به شمار می‌آید که تمام امکانات تفریحات آبی اعم از شنا، آبشار، سرسره، حمام بخار، اتاق یخ و استخر موج سواری را شامل می‌شود. اما باید گفت که حمام سونای این مجموعه آبی بسیار معروف است. بعلاوه این پارک چندین رستوران و کافه دارد.

آدرس:

Golubinskaya St, ۱۶, Moscow ۱۱۷۵۷۴, Russia

 

از دیگر جاذبه‌های گردشگری مسکو می‌توان به موزه تاریخ روسیه، خانه ملنیکوف، خانه هزارپا در خیابان بگووایا، خانه پرت سووا، باغ نسکوچنی، پارک سوکولنیکی، شاه توپ و شاه زنگ و موزه تساریتسنو اشاره کرد.

ارسال نظر

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. همه فیلدها لازم هستند.