جاذبه‌های گردشگری شهر سنت پترزبورگ

جاذبه‌های گردشگری شهر سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ، که در سال 1703 به دستور پتر کبیر ساخته شد، دومین شهر بزرگ روسیه است و در شمال غربی این کشور و در کناره‌های رود نوا واقع شده است. این شهر، در طی تاریخ فراز و نشیب‌های بی‌شماری را به خود دیده است و از این جهت نماد مقاومت برای مردم روسیه به شمار می‌آید. جاذبه‌های گردشگری غنی، آب و هوای معتدل نسبت به سایر بخش‌های روسیه و زیبایی‌های طبیعی، امروزه دیدن این شهر را به یکی از آرزوهای گردشگران تبدیل کرده است. با ما همراه باشید تا مناطق دیدنی و بناهای تاریخی سن پترزبورگ را مرور کنیم.

 

 • کلیسای جامع سنت آیزاک (اسحاق)

این بنا، بزرگ‌ترین کلیسای ارتدوکس در سنت پترزبورگ و چهارمین کلیسای جامع جهان است و ساخت آن در سال 1818 شروع شد و بعد از 40 سال به اتمام رسید. نام این کلیسا بر اساس نام قدیسی به اسم سنت اسحاق از دالماتیا که حامی پتر کبیر بوده به الهام گرفته شده است. این بنا بر اساس معماری نئوکلاسیک شکل گرفته و نمای سنگ خاکستری و صورتی و 112 ستون گرانیت قرمز با سرستون قرنتس و مجسمه‌هایی ارزشمند در بام  و گنبد دارد و داخل آن نیز با ستون‌های مالاکیت و لاجورد و نقاشی تزئین شده است.

کلیسا دارای درب‌های برنزی با نقش‌های برجسته است و یک گنبد مرکزی از طلای خالص و چهار گنبد تابعه دارد و نیز با بالارفتن از 300 پله آن می‌توان به چشم‌اندازی بی‌نظیر از سراسر شهر سنت پترزبورگ دسترسی داشت. این بنا با ارتفاع 5/101 متری و عرض 98 متر و طول 114 متر، چهارده هزار عبادت‌کننده را در خود جای می‌داده است. در حال حاضر کلیسای جامع بعنوان موزه، پذیرای بازدیدکنندگان است. بعلاوه باید گفت که در کلیسا امکاناتی برای خرید سوغاتی‌هایی ساخته شده از شیشه، سرامیک، چوب و پوست درخت غان و همچنین طلا و نقره و نقاشی و …. وجود دارد.

زمان بازدید از این بنا، همه روزه به جز چهارشنبه‌ها از 10:30 صبح تا 18 است و البته در تابستان این زمان به ساعت 22:30 افزایش می‌یابد. هزینه ورودی آن نیز، 250 روبل برای بزرگسالان و 50 روبل برای کودکان است.

آدرس:

St Isaac’s Square, 4, St Petersburg, Russia, 190000

 • میدان سنت ایزاک (اسحاق)

یکی از مهم‌ترین مکان‌های شهر سنت پترزبورگ و اصلی‌ترین جاذبه‌های توریستی این شهر، میدان سنت ایزاک (اسحاق) است که ساخت آن از سال 1730 میلادی شروع شد و این ساخت و ساز بیش از یک قرن به طول انجامید. دور تا دور آن را بناهای مهم و تاریخی قدیمی نظیر کلیسای سنت ایزاک (در قسمت شمالی میدان)، کاخ مارینسکی، هتل استوریا (در بخش جنوب شرقی میدان) و هتل انجلتور و کاخ فیلد مارشان (در قسمت جنوبی) فراگرفته است. عریض و طویل‌ترین پل آبی شهر سنت پترزبورگ نیز در حوالی این میدان واقع شده است.

این میدان در ابتدا برای فعالیت‌های تجاری شکل گرفت و شامل انبارها و غرفه‌های فروش نمک و نیز لنگرگاهی برای توقف قایق‌های تفریحی رودخانه موویکا بود. در سال 1856 در مرکز این میدان یک مجسمه اسب سوار قرار گرفت و به مرور معماران مختلف آثار متنوعی را در حول و حوش این میدان خلق کردند. لازم به ذکر است که در سال 1923 نام میدان سنت ایزاک به واتسلاو تغییر پیدا کرد.

 • قلعه پیتر و پاول

این بنا که در سال1703 میلادی به دستور پتر کبیر برای دیده‌بانی شهر در برابر حمله احتمالی سوئد در عرض یک سال در ساحل شمالی رود نوا و در جزیره کوچک Hare ساخته شد، از سال 1720 کاربری‌اش تغییر کرد و به مدت دو قرن نقش زندان برای زندانیان سیاسی عالی رتبه را پیدا کرد. طراح اولیه این قلعه، خود پتر کبیر بوده که آن را به صورت شش ضلعی دراز با 6 دژ و با دیوارهایی به ارتفاع 12 متر با ضخامت 10 متر درنظر گرفته است. هر چند باید گفت که در ساخت آن از معماری ایتالیایی به نام دومنیکو ترزینی و معماری آلمانی به نام کریستوفر مینیخ نیز کمک گرفته شده است.

این سازه دفاعی در ابتدا از سنگ و چوب ساخته شده بود اما بعدها در سال 1706 با سنگ مورد بازسازی قرار گرفت. در بالاترین نقطه مناره طلاکاری شده کلیسا، یک مجسمه از فرشته‌ای به همراه صلیب قرار دارد که به باور مردم، آن فرشته نظاره گر شهر بوده و آن را از شر بیگانگان حفظ می‌کند. از بناهای مهم دیگر داخل این دژ می‌توان به زندان باستیل و ضرابخانه روسیه اشاره کرد. در قسمت مرکزی این قلعه نیز کلیسای ارتدوکس پیتر و پاول با ارتفاعی بیش از 122 متر قرار دارد. لازم به ذکر است که هر روزه ساعت 12 ظهر نیز توپ‌های این قلعه شلیک می‌کنند.

روزهای چهارشنبه این قلعه و قسمت‌های مختلف آن بسته است. زمان بازدید از فضای باز این بنا روزهای شنبه، دوشنبه، پنجشنبه و جمعه از ساعت 8:30 تا 20 و فضای داخل قلعه 11 صبح تا 18 است. روزهای سه شنبه نیز از ساعت 10 تا 15 امکان بازدید وجود دارد. هزینه بازدید از فضای آزاد رایگان است اما ورودی قسمت‌های مختلف برای بزرگسالان از 60 تا 150 روبل و برای دانش‌آموزان 40 تا 80 روبل است.

آدرس:

St Petersburg, Russia, 197046

 

 • صومعه الکساندر نوسکی لاورا

این صومعه در سال 1710 به دستور پتر کبیر و به نام شاهزاده الکساندر نوسکی که قهرمان مبارزه با سوئدی‌هاست در نزدیکی سنت پترزبورگ بنا شد و باید گفت که در زمان اختلافات تزار روسیه با کشورهای اسکاندیناوی پایگاه مهمی بود. این صومعه که یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های این شهر به شمار می‌آید، در حال حاضر در مالکیت 5 کلیسا به نام‌های کلیسای جامع مقدس، کلیسای بشارت، کلیسای سنت لازاروس، کلیسای سنت نیکلاس و کلیسای مادر مقدس است. از سال 1931 به مدت 5 سال تمام کلیساهای صومعه بسته شدند اما در سال 1955 مجددا کلیسای جامع ارتدوکس به کار خود ادامه داد.

این صومعه دارای گورستانی به نام تیخوین است که محل دفن اشخاص مشهوری همچون پیوتر چایکوفسکی، رابین اشتاین، موسورگسکی، ریمسکی کورساکف و گلیندا و داستایوفسکی است. یک گورستان دیگر نیز به نام لزاروس نیز در این صومعه قرار دارد.

 • کلیسای رستاخیز (بر خون ریخته شده)

این بنا به سبک کلاسیک ارتدوکس یکی از مقاصد اصلی گردشگران در سفر به سنت پترزبورگ است. کلیسای رستاخیر که به کلیسای “ناجی در خون تپیده”،  “کلیسای جامع معراج” و “خون مقدس” نیز شهرت دارد بر اساس روایتی محل رستاخیر عیسی مسیح بوده و ساخت آن به مدت 24 سال به طول انجامیده است. محل کشته شدن تزار الکساندر دوم در سال 1881 در این مکان بوده و مقبره او نیز در همین کلیسا واقع شده که با سنگ‌های زیبا و گرانقیمتی آراسته شده است. کلیسا در خیابان نوسکی قرار دارد و نمای بیرونی و داخلی آن با موزاییک‌هایی زیبا تزئین و طراحی شده است. این بنا ورودی اصلی نداشته بلکه دو ورودی در دو جهت کلیسا درنظر گرفته شده است.

زمان بازدید از این بنای تاریخی، همه روزه به جز چهارشنبه‌ها از ساعت 10:30 تا 18 است که البته در تابستان‌ها این زمان به ساعت 20:30 افزایش می‌یابد. ورودی برای بزرگسالان 250 روبل و برای کودکان 50 روبل است.

آدرس:

 Naberezhnaya Kanala Griboedova2

 • کاخ یوسوپف (مویکا)

کاخ یوسوپف که به کاخ مویکا نیز شهرت دارد در سال 1770 در حاشیه رود مویکا ساخته شد و در ابتدا شاهزاده بوریس نیکلاویچ در آن ساکن شد اما بعدها خانواده‌های سلطنتی دیگری نیز در آن زندگی کرده‌اند. کاخ مویکا، محل قرارگیری کاخ چوبی شاهزاده خانم پراسکوویا ایونوونا، خواهرزاده پتر کبیر بود اما بعدها توسط پیتر شووالوف خریداری شد. معماری اولیه این کاخ بر اساس طرحی از ژان باپتیست والین دلاموت درنظرگرفته شد اما در طی سال‌ها توسط معماران مختلف مورد بازسازی قرار گرفت بنابراین سبک معماری آن ترکیبی است. می گویند که گریگوری راسپوتین در سال 1916 در این کاخ به قتل رسیده است. کاخ یوسوپف پس از انقلاب اکتبر در اختیار مقامات آموزش قرار گرفت و بعنوان باشگاه برای معلمان شهر درنظر گرفته شد. امروزه از این کاخ بعنوان موزه استفاده می‌شود. همچنین سینمای خانگی این کاخ، محل برگزاری اپراهای کلاسیک و اجرای باله و نمایش‌های کودکان است. این کاخ در نزدیکی ایستگاه مترو ادمیرالتیسکایا واقع شده است.

زمان بازدید از این کاخ همه روزه از ساعت 11 تا 17 است . ورودی بازدید از اتاق دولت قیمت برای بزرگسالان 700 روبل و برای کودکان 600 روبل است. همچنین ورودی بازدید از نمایشگاه قتل راسپوتین نیز برای بزرگسالان 400 روبل و برای کودکان 300 روبل است.

آدرس:

No 94, Naberezhnaya Reki Moiki

 • قصر پیترهوف

این کاخ که در ضلع جنوبی سواحل خلیج فنلاند و در 35 کیلومتری شهر سنت پترزبورگ واقع شده است و به نام‌های دیگری نظیر پترگوف و Pertodvorets نیز شهرت دارد. این بنا به دلیل شباهت با معماری اروپایی، لقب “ورسای روسیه” را به خود اختصاص داده است  و نشان از علاقه پترکبیر به فرهنگ غربی داشته است. ساخت کاخ پیترهوف در سال 1714 شروع شد و پس از مرگ پتر کبیر، تغییراتی نظیر گسترش محوطه کاخ و فضای باغ‌ها به دستور الیزابت دختر پتر کبیر در آن صورت گرفت. هر چند که باید گفت این کاخ در جریان جنگ جهانی دوم بسیار آسیب دید و در سال 1947 در سطح وسیعی مورد بازسازی قرار گرفت و در حال حاضر در شمار میراث جهانی یونسکو آورده شده است.

پیترهوف دارای یک کاخ بزرگ با 30 اتاق و تعدادی کاخ فرعی به نام‌های هرمیتاژ پترهوف، قصر کوتیج، قصر مارلی و پلیسر است. هزینه ورودی هر کدام از کاخ‌ها نیز متفاوت است. فضای سبز این مجموعه به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم می‌شود. یکی از جالب‌ترین بخش‌های فضای خارجی این بنا، وجود مجسمه‌های طلایی و 176 فواره کوچک و بزرگی است که آب آنها به کانال دریا و خلیج فنلاند میریزد و نیز 6 آبشار از جمله آبشار تپه طلایی هیل فاونتین، تریک، شیر هرمی‌، خورشید و نپتون است. گفتنی است که آبشار بزرگ این باغ دارای 64 فواره و 200 مجسمه برنزی است. برای رسیدن به این قصر می‌توان هم از مسیر زمینی و هم از مسیر آبی اقدام کرد. بازدید از پارک بالایی رایگان بوده و هزینه ورودی پارک پایینی 450 روبل است.

آدرس:

Peterhof St. Petersburg 191041

 • جزیره یلاگین

این جزیره با نام سابق ” پارک مرکزی فرهنگ و اوقات فراغت”، دارای جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبا بوده که در گذشته اقامتگاه سلطنتی به شمار می‌آمد و کاخی در آن بنا شد که امروزه به موزه‌ای تبدیل شده و آثار هنری و صنایع دستی قرن 18 تا 20 را به بازدیدکنندگان ارائه می‌کند. جزیره یلاگین که ترکیبی از قصر و باغ و دریاچه را در معرض نمایش می‌گذارد، شمالی‌ترین  جزیره دلتی نیوا است. شب‌های یلاگین نام مجموعه کنسرتی است که هر چهارشنبه در این پارک طبیعی اجرا دارد و نیز باغ وحشی در غرب جزیره درنظرگرفته شده است. باید گفت که در تابستان در این جزیره امکان قایق سواری وجود دارد.

 • موزه آرمیتاژ

این موزه تاریخی که بین رودخانه نوا و میدان کاخ قرار دارد،  بیش از 7/2 میلیون اثر مشتمل بر نقاشی‌های اروپایی قرون وسطی، آثار هنری دوره رنسانس، آثار هنری آسیایی، شاهکارهای باروک ایتالیایی، هلندی و فرانسوی را در خود جای داده است. در این موزه می‌توانید آثاری از لئوناردو داوینچی، پابلو پیکاسو، میکل آنژ، ونسان ونگوک، پیتر پل روبنس، کلود مونه و آنتونی فان دیک را بیابید. موزه از 5 ساختمان و یک بنای اصلی به نام کاخ زمستانی تشکیل شده است که دارای معماری‌های متفاوتی هستند. در سال 1764 کاترین کبیر 225 نقاشی را از استادان فنلاندی و هلندی خریداری کرد و به مرور این مجموعه گسترش یافت و آثار سنگ حکاکی، کتاب، سکه، نقشه، مدال نیز به آنها اضافه شد. کاخ زمستانی بخشی از این موزه است و باید گفت که علاوه بر این انواع آثار، شامل آثار باستانی کلاسیک، آثار اروپای غربی، کنده‌کاری سنگ و کتابخانه ولتر نیز می‌شود.

ارمیتاژ به معنی مکان خلوت است و دلیل این نامگذاری این بود که کاترین به تعداد معدودی از اشخاص اجازه بازدید از آثار موجود را می داد. این موزه یکبار در سال 1837 دچار آتش سوزی شد به نحوی که چند سال طول کشید تا تعمیر آن کامل شود. باید گفت که در زمان جنگ جهانی اول از این کاخ / موزه بعنوان بیمارستان استفاده می‌شده است  و در جنگ جهانی دوم نیز تمام آثارش به آلمان انتقال داده شد هر چند که پس از پیروزی روسیه بر آلمان، دوباره تمامی این آثار به روسیه بازگردانده شدند. این موزه در حال حاضر 8 بخش را شامل می‌شود: فرهنگ بدوی، عتیقه کلاسیک، فرهنگ‌های مردم از شرق، تاریخ و فرهنگ روسی، سکه‌‌شناسی، هنر اروپای غربی، آموزش‌ و پرورش، مرمت. بعلاوه باید گفت که موزه آرمیتاژ  بیش از 350 سالن نمایش دارد.

زمان بازدید از این موزه، همه روزه به جز دوشنبه‌ها  از ساعت 10:30 تا 18 است و البته پنجشنبه و جمعه امکان بازدید تا ساعت 21 خواهد بود. ورودی آن برای پنجشنبه‌های اول هر ماه رایگان است اما در سایر روزها 500 روبل می‌باشد.

آدرس:

Palace Square, 2, St Petersburg, Russia, 190000

 

 • کاخ کنگره ملی (کاخ کنستانتین)

این کاخ متعلق به دو امپراطور روسیه به نام‌های کنستانتین پاولویچ و کنستانتین نیکولایویچ است و مشخص است که نامگذاری کاخ نیز بر اساس نام ایندو صورت گرفته است. این کاخ که در قرن نوزدهم میلادی در حاشیه خلیج فنلاند ساخته شد، در قرن بیستم  و در زمان جنگ جهانی دوم به دلیل آتش‌سوزی به طور کامل ویران شد، اما در دهه 2000 میلادی مجددا بر اساس معماری قرن 19 مورد بازسازی قرار گرفت. پس از بازسازی، عنوان جدید “کاخ دریایی رئیس جمهور روسیه” برای آن درنظر گرفته شد و بخش‌های اصلی کاخ یعنی “تالار آبی”، “تالار مرمر” و “تالار تروجان” مرمت شدند. در سال 2008 نیز یک مجموعه هنری از روستروپوویچ و ویشنفسکیا به کاخ اهدا شد. لازم به ذکر است که اولین تراموای برقی امپراطوری روسیه به سمت این کاخ کشیده شده است.

زمان بازدید از این کاخ همه روزه از ساعت 10 صبح تا 16 است.

 • کاخ زمستانی

کاخ زمستانی که به وینتر پالاس نیز شهرت دارد، بین میدان کاخ و کاخ خاکی کنار کاخ اصلی پتر کبیر و در سال 1708 با ساختاری چوبی و به سبک آلمانی و با ارتفاع 22 متر ساخته شد و در سال 1711 بنایی سنگی جای آن را گرفت. این کاخ دارای ۱۵۰۰ اتاق، ۱۷۸۶ درب و ۱۹۴۵ پنجره است.این کاخ از سال 1732 تا 1917 اقامتگاه پادشاهان روسیه بوده است هرچند که در سال 1837 در آتش سوخت اما به سرعت مورد مرمت قرار گرفت و در سه طبقه با انواع مجسمه‌ها، آیینه‌های بزرگ، نقاشی‌های سقفی و چوب‌های حکاکی شده آراسته شد.

این فضای زیبا، بخشی از موزه آرمیتاژ است که از سال 1917 کاربری موزه را پیدا کرده است و علاوه بر آثار موزه هرمیتاژ، مجسمه‌های طلاکاری شده، شاهکارهای معماری باروک، مجسمه‌های موم کاری تزار و نقاشی و وسایل شخصی خانواده سلطنتی را به نمایش می‌گذارد. همچنین مجموعه‌هایی از آثار موزه‌هایی مانند لوور پاریس، موزه هنر متروپولتین در نیویورک، گالری ملی موزه بریتانیا در لندن و پرادو در مادرید در این کاخ سلطنتی به چشم می‏خورد.مهم‌ترین بخش این کاخ، اتاق‌های دولت است که مشرف به رودخانه نوا هستند و جذابیت فراوانی برای بازدیدکنندگان دارد. ورودی‌های کاخ نیز دارای دو ستون تزئین شده به سبک ایونیایی هستند. این کاخ در سه قرن اخیر نقش بسزایی در تاریخ و فرهنگ و سیاست شهر سنت پترزبورگ داشته است.

 • کاخ/ پارک پاولوسک

به دلیل طبیعت زیبای اطراف قصر، این مکان سابقا استراحتگاه و محل شکار خانواده سلطنتی بوده است. در سال 1777 کاترین کبیر این قصر ا به پسرش پاول هدیه داد و پاول به همراه خانواده‌اش در این مکان سکنی گزید. به همین دلیل این این بنا به پاولوسک شناخته می‌شود.  این بنا در حومه شهر سنت پترزبورگ در میان طبیعتی به وسعت600 هکتار و در دوقسمت زنانه و مردانه با گنبدهایی زیبا ساخته شد و درون آن نیز اتاق‌های متعدد، دفتر کار، کلیسای خانواده تزار و گالری نقاشی در نظر گرفته شد. هر چند که باید گفت این قصر در سال 1838 مورد آتش‌سوزی قرار گرفت و بعدها توسط یک معمار روسی به نام وارانیخین مرمت شد. در حال حاضر این کاخ محل برگزاری کنسرت‌های کلاسیک است به نحوی که به پایتخت موزیک کلاسیک در روسیه شهرت پیدا کرده است.

 • کاخ/ پارک کاترین

کاخ کاترین بعنوان قصر تابستانی کاترین اول که همسر پتر کبیر بوده است در محله تزارسکویه سلو (دهکده تزارها) واقع شده است. در حقیقت این منطقه در سال 1708 بعنوان هدیه از پتر کبیر به کاترین اول داده شد و او نیز قصری سنگی بر اساس معماری روسی و با نمایی سفید و آبی را در آن بنا کرد و پس از بازگشت پتر کبیر از میدان نبرد، آن را به پتر هدیه کرد اما پتر از این هدیه استقبال نکرد و کاترین را شماتت نمود. بعدها در سال 1752 دختر پتر کبیر برای توسعه کاخ به سبک معماری باروک روسی از معماری به نام راسترلی کمک گرفت. در آخرین بازسازی نیز راه پله اصلی کاخ به سبک روکوکو توسط معماری به نام مونیگتی ساخته شد. در کل طول این بنا را 300 متر تخمین زده‌اند. این کاخ در 30 کیلومتری جنوب سنت پترزبورگ واقع شده است و از آیینه‌کاری و آب طلا نیز در تزئینات این کاخ استفاده شده است.

ارمیتاژ کوچک، ساختمان نیروی دریایی، مجسمه‌های رومی قرن هجدهم، استراحت‌گاه تابستانی در فضای بیرونی کاخ وجود دارند. یک دریاچه مصنوعی نیز که تکمیل‌کننده زیبایی فضای بیرون کاخ است، به تقدیر از پیروزی روسیه بر نیروی دریایی عثمانی ساخته است. بعلاوه کاخ دیگری نیز به نام قصر الکساندر و به سبک کلاسیک در این مجموعه درنظر گرفته شده است. بنای دیگری که در این مجموعه ساخته شد یک مدرسه مخصوص اشراف‌زادگان و تیزهوشان بوده است و از اولین شاگردان آن می توان به الکساندر پوشکین اشاره کرد. این منطقه بعد از مرگ پوشکین، در سال 1937 به شهر پوشکین تغییر نام داد و تا امروز نیز به همین نام خوانده می‌شود.

از بخش‌های پرطرفدار و جالب کاخ می‌توان به اتاق کهربا اشاره کرد که تمام قسمت‌ها و لوازمش از کهربا است. بعدها حمام سرد، اتاق عقیق، پارک‌هایی به سبک فرانسوی و انگلیسی و گالری کامرون نیز به این مجموعه اضافه شدند. لازم به ذکر است که دهکده تزارها و بناهای آن از سال 1917 به دستور لنین تبدیل به موزه شده است. ورودی این موزه ۳۹۰ روبل روسیه است.

 • میدان کاخ

یکی از بخش‌های اصلی در شهر سنت پترزبورگ، میدان کاخ است که در اطراف آن بناهای تاریخی و مهمی در انواع سبک‌های معماری قرار گرفته‌اند. در شمال این میدان و در سواحل رودخانه نیوا، کاخ زمستانی با معماری باروک و موزه آرمیتاژ واقع شده‌اند. جنوب این میدان نیز ساختمان سفید و زرد اداره‌های دولتی قرار گرفته است که سابقا خانه سران ارتش امپراتوری بوده و دارای یک طاق مرکزی تاریخی است که به خیابان نوسکی می‌رسد. ستاد کل وزارت امور خارجه در سمت مقابل میدان کاخ قرار دارد. شرق میدان، ساختمان گاردهای سلطنتی سابق را در خود جای داده و ضلع غربی نیز شامل باغ و اداره نیروی دریایی (کالج نیروی دریایی) است.

میدان کاخ، نقطه اتصال پل کاخ به خیابان نوسکی پروسپکت است. در وسط این میدان، ستونی عظیم موسوم به ستون الکساندر قرار گرفته که نمادی از پیروزی روسیه بر ارتش ناپلئون بناپارت است. این ستون با ارتفاع 47 متری و یک فرشته در بالای آن بین سالهای 1830 تا 1834 به دست یک معمار فرانسوی ساخته شد.

میدان کاخ رویدادهای تاریخی بسیاری را نظیر انقلاب کبیر و یکشنبه خونین به خود دیده است و نیز از همان ابتدا مکان رژه و برگزاری جشنواره‌های متعددی بوده است. در حال حاضر کنسرت‌های بین‌المللی متعددی در این میدان برگزار می‌شود و مکان گردهمایی مردم در روز تحویل سال نو، روز پیروزی، جشن‌ها و جشنواره‌های مختلفی است.

 • پل‌های معروف سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ، دارای پل‌های معروف و متعددی است. پل کاخ که از دیدنی‌های بسیار جذاب سنت پترزبورگ است، هر شب بین ساعت 1 تا 3 بامداد برای عبور کشتی‌های غول پیکر باز می‌شود به این صورت که از وسط نصف می‌شود و هر بخش به صورت عمودی و ستون‌وار قرار می گیرد و منظره جالبی را ایجاد می‌کنند. این پل معلق در سال 1901 بنا شد.

پل اعلامیه، پلی دائمی بر کناره رودخانه نوا است که در قرن 19 میلادی بنا شد و دارای سخت‌ترین و مقاوم‌ترین ریل‌ها است. پل تثلیث نیز به مناسبت جشن دویست سالگی سنت پترزبورگ بنا شد و پل آرمیتاژ که به دستور پتر کبیر ساخته شد در ابتدا سازه‌ای چوبی بود که بعدها ساختاری سنگی پیدا کرد. در نهایت باید گفت که پل شیرها یکی دیگر از پل‌های معروف شهر سنت پترزبورگ است با 4 مجسمه شیر سفید چدنی که در دو سوی این پل قرار گرفته‌اند و منظره زیبا و جالبی را فراهم می‌کنند.

 • میدان سنا و مجسمه سوارکار برنزی

یکی از میادین مهم شهر سنت پترزبورگ که ساخت آن در سال 1923 شروع شد، میدان سنا نام دارد و البته سابقا به میدان دکابریست‌ها نیز شهرت داشت. اطراف این میدان را  بناهای تاریخی و مهمی احاطه کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به کلیسای سنت ایزاک، باغ الکساندر، چشم ‌ندازی از رودخانه نوا و ساختمان نیروی دریایی اشاره کرد. کاخ الواری الکساندر منشیکوف که از دوستان پتر کبیر بود در ضلع جنوب شرقی این میدان واقع شده است. این میدان نیز در طی سالیان، شاهد شورش‌ها، تظاهرات و وقایع تاریخی متعددی بوده است. بعدها این میدان مورد بازسازی قرار گرفت و توسعه یافت و به یک طاق نصرت مزین شد.

اما مهم‌ترین بنا در این میدان، مجسمه‌ای موسوم به سوارکار برنزی است. نام این مجسمه در ابتدا ” تندیس پتر کبیر” بود اما بعدها با الهام از شعر پوشکین، مجسمه سوارکار برنزی لقب گرفت. دستور ساخت آن توسط کاترین کبیر و به یاد پتر کبیر صادر شد و ساخت آن توسط یک مجسمه‌ساز فرانسوی به نام موریس فالکونهازدر  سال 1768 شروع شد و 12 سال به طول انجامید. در پایانه این مجسمه، صخره‌ای از یک سنگ گرانیتی قرمز بزرگ شبیه‌سازی شده که از خلیج فنلاند به این منطقه حمل شده است. مجسمه‌ای از یک مار نیز در زیر پای اسب به عنوان سمبلی از گنج قرار داده شده است. تندیس پتر کبیر به سمت غرب است که این خود نشان از علاقمندی او به فرهنگ غربی دارد.

 • تالار مارینسکی

این بنای باشکوه با قدمتی 150 ساله به دستور کاترین کبیر و با معماری پیشرفته و پیچیده‌ای توسط آلبرتو کاوس ساخته شد. تالار مارینسکی در دوم اکتبر 1860 افتتاح شد و هنرمندان شهیری چون چایکوفسکی، موسورگسکی و ریمسکی کرساکف کنسرت‌های خودشان را در این سالن برگزار کرده‌اند. در حال حاضر این تالار محل برگزاری تاتر و اجراهای باله و کنسرت‌های موسیقی گروههای ایتالیایی، روسی و فرانسوی است . نامگذاری این بنا از نام همسر تزار دوم ملکه ماریا الکساندرونا الهام گرفته شده است و مجسمه‌ای از این ملکه نیز در سالن ورودی تالار قرار داده شده است. این جاذبه تاریخی، شهرت بین‌المللی داشته و امروزه گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به سمت خود می‌کشاند. نمایش‌های باله‌ای که در این سالن برگزار می‌شود بی‌نظیر بوده به نحوی که همگان اعتقاد دارند که سنت پترزبورگ پایتخت باله جهان است.

 • کلبه پتر کبیر

این کلبه چوبی در زمان یکپارچه شدن روستاهای شمال غرب روسیه و احداث شهر مدرن سنت پترزبورگ ، ظرف 3 روز در سال 1703 و در محلی که اولین بندر شهر واقع شده بود، توسط نجاران ارتش به مساحت 60 متر مربع و با معماری سنتی روستایی قرن 17 و معماری هلندی با پنجره‌های بزرگ و سقف بلند ساخته شد تا پتر کبیر در آن سکونت کند و از نزدیک شاهد ساخت و ساز شهر جدید باشد. پتر کبیر به مدت 5 سال در این کلبه سکونت داشت. از آنجا که پتر کبیر بودجه کافی برای ساخت خانه‌های سنگی نداشت دستور داد تا بناهای چوبی را به رنگ قرمز رنگ آمیزی کنند تا آجری به نظر بیایند.

سال‌ها بعد از اینکه پتر کبیر به کاخ خود رفت، این کلبه نیز به پتروفسکایا نابرژنایاو آرونا منتقل شد که محل نگهداری کنونی آن است. کاترین کبیر همسر پتر کبیر که می‌خواست خانه ازهر گزندی محافظت شود، دستور داد که یک دیوار اطراف کلبه چوبی ساخته شود. از سال 1944 این کلبه بعنوان موزه پذیرای بازدیدکننگان است و در ورودی این کلبه یک مجسمه نیم تنه از پتر کبیر قرار داده شده است. این موزه نزدیک  ایستگاه متروی گورکافسکایا قرار دارد.

این بنا در روزهای سه شنبه و آخرین دوشنبه هر ماه تعطیل است، اما برای بازدید می‌توانید هر روز به جز سه شنبه‌ها از ساعت 10 تا 18 و پنجشنبه ‌ا از 13 تا 21 از این موزه بازدید کنید. ورودی این موزه 200 روبل و هزینه عکس‌برداری و فیلمبرداری 100 روبل است.

آدرس:


No 6, Petrovskaya Naberezhnaya

 • باغ وحش لنینگراد

این باغ وحش که 410 گونه جانوری را در خود جای داده است، در باغ الکساندر و در حد فاصل ایستگاه‌های متروی گورکافسکایا (Gorkovskaya) و اِسپارتیونایا (Sportivnaya) واقع شده و در سال 1865 توسط سوفیا و جولیس گرهارت مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این باغ وحش دارای دو بخش تجاری و باغ وحش است. در ضمن رستوران‌های متعدد و یک کتابخانه در این مکان وجود دارد و سیرک و کنسرت‌های مختلف در این باغ وحش برگزار می‌شود. این مکان در جریان جنگ جهانی دوم آسیب دید و پس از اینکه ارنست روست (توسعه دهنده باغ وحش) آن را ترک کرد، بسته شد و تا سال 1918 رکود داشت. اما زمانی که بعنوان اموال ملی مطرح شد کار مرمت و بازسازی آن شروع شد. در این باغ وحش کودکان می‌توانند با حیوانات ارتباط برقرار کنند و حتی عکس و فیلم بگیرند.

ساعات بازدید از این باغ وحش 10 تا 21 بوده و ورودی آن 500 روبل است.

آدرس:

No 1, Aleksandrovsky Park

 

 • خیابان نوسکی

یکی از اصلی‌ترین خیابان‌ها در سنت پترزبورگ که به دستور پتر کبیر بنا شد، خیابان نوسکی است که سابقا یک مسیر ساده به سمت شهر نووگورد بود اما با گذشت زمان و احداث مکان‌های تجاری و عمومی در حول و حوش این خیابان که همچنان در حال گسترش است، امروزه یکی از مراکز پرتردد و شلوغ در شهر محسوب می‌شود. این خیابان، راهش را از خیابان نیروی دریایی و راه آهن شروع می‌کند و در انتها به صومعه الکساندر می‌رسد. برای ایجاد این خیابان، هزاران درخت که محل زندگی گرگها بوده است قطع شده‌اند و در بدو ایجاد آن، به دلیل آب گرفتگی، با قایق در آن تردد می‌شده است. این خیابان، سابقا به نام‌های ” پروسپکت” و ” الکساندر نوسکی” نامیده می‌شد.

بسیاری از بناهای باشکوه با معماری‌های متنوع نظیر موزه ارمیتاژ، میدان کاخ، ساختمان ستاد ارتش، موزه علوم دریایی، کارخانه زنیگر، زندان باستیل، کاخ دادگستری، میدان قیام و کتابخانه دام کینگ و…  و نیز کلیساهای تاریخی از جمله کلیسای جامع کازان و کلیسای الکساندر نوسکی، کلیسای رستاخیر، کلیسا و قلعه پیترو پاول و … در حول و حوش این خیابان قرار دارند. همچنین باید گفت که کانال Griboedova  در امتداد خیابان نوسکی واقع شده اند. خیابان نوسکی در فهرست میراث فرهنگی یونسکو آورده شده است. با داشتن اماکن و ساختمان‌ها و امکانات متنوع، این خیابان طیف‌های مختلف مردم از هر سن و سال و سلیقه‌ای را به خود جذب می‌کند. طول این خیابان 3/4 کیلومتر است که از این جهت طولانی‌ترین خیابان جهان به شمار می‌آید. خیابان نوسکی با ساعات کار شبانه مراکز و مغازه‌هایش و نورپردازی زیبا و افسونگرش، بیشتر شبیه یک نمایشگاه دائمی است. این خیابان سابقا محل زندگی افراد متمولی نظیر چایکوفسکی، نیکولای کورساکوف، نیکولای گوگول و…. بوده است.

 • فستیوال شب های سفید

سنت پترزبورگ به دلیل انحراف زاویه 23 درجه محور زمین، در ماه‌هایی از سال مستقیما در معرض تابش نور خورشید قرار می‌گیرد و در این حال، شب‌ها نیز مثل روز روشن است و پدیده غروب خورشید اتفاق نمی‌افتد. البته این پدیده منحصر به سنت پترزبورگ نیست اما ساکنان این شهر از بروز این پدیده هیجان‌زده شده و فرصتی می‌یابند تا جنب و جوش‌های دوستانه و عاشقانه و پیاده‌روی‌های رمانتیک در امتداد رودخانه نوا را تجربه کنند. در این دوره، بزرگ‌ترین گردهمایی سالانه با شرکت بیش از یک میلیون نفر تحت عنوان فستیوال شب‌های سفید (فستیوال وایت نایت) از ماه می تا جولای در شهر سنت پترزبورگ برگزار می‌شود.

این فستیوال هنری بین‌المللی، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ است و تقریبا هر بعد از ظهر از ساعت 17 به بعد شروع می‌شود و در آن برنامه‌های متنوعی از قبیل رقص باله، تاتر، اپرا و موسیقی  و باز شدن پل کاخ برگزار می‌شود. اما باید گفت که جشن بادبان سرخ با آتش‌بازی‌های دیدنی‌اش، مهم‌ترین و محبوب‌ترین مراسم این فستیوال است. در این فستیوال، کارناوال‌های متعددی اغلب در حومه پترهوف نیز در شب‌های سفید برگزار می‌شود.

 

از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر سنت پترزبورگ می‌توان به اورانین بائوم، کاخ/ پارک پاولوسک، قصر یوپوفسکی، سالن تاتر میخائیلوفسکی و قایق‌سواری در رودخانه‌ها و کانال‌های سنت پترزبورگ اشاره کرد.