راهنمای سفر به شهر مسکو در تور مسکو

 

تور مسکو – درباره مسکو

در تور مسکو ، داشتن اطلاعات دربار شهر مسکو می تواند کمک کننده باشد. شهر مسکو که از قرن پانزدهم تاکنون پایتخت کشور روسیه بوده و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود، از لحاظ جغرافیایی در دو قاره آسیا و اروپا و در غرب روسیه و بر کناره‌های رودخانه مسکو واقع شده است. این موقعیت جغرافیایی، شهر مسکو را از بلایای طبیعی نظیر زلزله و تخریبات دریایی حفظ کرده است. تاریخ پیدایش این شهر باستانی به سال 1147 بازمی گردد. این شهر به لحاظ سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی و آموزشی برای روسیه و اروپا حائز اهمیت است. مسکو سردترین کلان شهر دنیا و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای اروپایی و دومین شهر گران جهان است. پوشش سرسبز و گیاهی وسیع، معماری غنی و آثار تاریخی فراوان، مراکز خرید با شکوه، موزه‌های بی‌شمار و دیدنی و ایستگاه‌های مترو که شاهکاری هنری محسوب می‌شوند، همه و همه انگیزه بسیاری از گردشگران در سفر به این شهر تاریخی است.

 

اطلاعات عمومی برای سفر به مسکو

 • واحد پول : روبل (RUB)
 • زبان رسمی: روسی (بعلاوه سی زبان رسمی در مناطق مختلف روسیه)
 • دین: اکثریت مسیحیت ارتدوکس هستند
 • جمعیت: 11551930 نفر
 • مساحت: 1081 کیلومتر مربع
 • اختلاف ساعت با ایران: 00:30-
 • نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز ( دوشاخه نوع F , C (
 • پیش شماره کشور: 7+
 • کد شهر: 499 و 495
 • تلفن‌های ضروری: پلیس امداد 102، آمبولانس 103، شماره اضطراری عمومی 112 و آتش‌نشانی 101.

 

بهترین زمان سفر به مسکو

این شهر دارای آب و هوای قاره‌ای بوده و تابستان‌هایی معتدل و کوتاه و زمستان‌هایی بسیار سرد، آزاردهنده وطولانی دارد به نحوی که از اواسط اکتبر تا ماه نوامبر به مدت 5 ماه بارش شدید برف، زمین را سفیدپوش می‌کند. از اواسط آوریل که هوا رو به گرمی می‌رود این برفها شروع به ذوب شدن می‌کنند. در کل سردترین ماه سال در مسکو، ژانویه است. بهترین زمان برای سفر به مسکو، اوایل خرداد تا اوایل شهریور زیرا آب و هوا بسیار دلپذیربوده و طول روزها بیشتر است و از سرما خبری نیست.

 

روشهای سفر

در سفر به مسکو می‌توانید به صلاحدید خود از سفر هوایی و یا روشهای ترکیبی بهره بگیرید.

اگر تصمیم دارید از طریق تورهای مسکو اقدام به سفر نمایید، هدف خود را ابتدا مشخص کنید. اگر برای جام جهانی سفر می‌کنید، معمولا این تورها به مدت 12 شب و 13 روز خدمات خود را ارائه می‌دهند. در غیر اینصورت معمولا مدت زمان خدمات تورهای مسکو از 3 تا 8 روز است. روش سفر با تور، هوایی است. در صورتی که می‌خواهید به صورت شخصی و بدون کمک تور به روسیه سفر کنید، می‌توانید می‌توانید اقدام به خرید بلیط هواپیما کنید و یا  از روش‌های ترکیبی که در ادامه توضیح داده خواهند شد استفاده کنید.

 

 • سفر هوایی به مسکو: برای سفر هوایی کافی است که بلیط هواپیمای مسکو با مبدا تهران و مقصد مسکو تهیه کنید. خطوط هواپیمایی ایران ایر و ماهان از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی به فرودگاه بین‌المللی دومودِدوو مسکو پروازهایی مستقیم دارد. هواپیمایی ملی روسیه Aeroflot نیز از تهران و فرودگاه بین‌المللی امام خمینی به مقصد فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو مسکو پرواز دارد.

 

مسکو دارای ۵ فرودگاه به نام‌های فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو، فرودگاه بین‌المللی دومودِدوو، فرودگاه بیکوو، فرودگاه بین‌المللی اوستافیوو و فرودگاه بین‌المللی ونوکوو است.

فرودگاه شرمتیوو را می‌توان مقر اصلی ایرلاین‌های روسیه نامید که دارای 5 ترمینال بوده و برای تمامی این ترمینال‌ها، اتاق‌های مادر و کودک درنظر گرفته شده است. بعلاوه دارای امکانات مختلفی نظیر اینترنت بی‌سیم، تلوزیون، اتاق‌های کنفرانس، زمین بازی کودکان، بسته‌بندی رایگان بار و حمل و نقل مسافران بین ترمینال‌ها و … است. فرودگاه دومودِدوو نیز در شرق روسیه قرار دارد و از فرودگاه‌های بسیار پرتردد این کشور است.

 • روشهای ترکیبی:

می‌توانید به نحوی به شهر تفلیس گرجستان بروید و از آنجا با اتوبوس خود را به مسکو برسانید. و یا به باکو رفته و از آنجا با قطار به مسکو بروید. که البته این راه‌آهن شرایط ویزای شما را چک می‌کند و در صورتی که شما شهروند یکی از کشورهای متحدالمنافع باشید مشکلی نخواهید داشت.

 

هزینه‌های سفر مسکو

در کل هزینه‌های سفر  به عوامل محتلفی نظیر مدت سفر،  آژانس مسافرتی انتخابی، کلاس هتل و خورد و خوراک و خرید و … بستگی دارد.

هم اکنون بر طبق قیمت ارائه شده در بهمن ماه 96، هر دلار آمریکا برابر ۵۶.۴۳۲ روبل روسیه و ۴۶۰۰ تومان ایران است. هر روبل روسیه نیز بر اساس قیمت اعلام شده در بانک مرکزی معادل ۶۵۹ تومان است.

 

اما هزینه‌های رسیدن به شهر مسکو عبارتند از:

هزینه‌های دریافت ویزای روسیه:

هزینه ویزای گردشگری عادی 14 روزه روسیه 370000 تومان است و ویزای عادی یک ماهه 430000 تومان و ویزای توریستی 14 روزه فوری 580000 تومان است.

هزینه‌های دریافت گذرنامه:

پس از تهیه مدارک لازم برای دریافت گذرنامه و مراجعه به یکی از دفاتر پلیس +10 لازم است تا فرم گذرنامه و شناسه را دریافت نموده و مبلغ 1000 تومان برای شناسه، 3750 تومان به حساب شهرداری برای عوارض شهرداری، 75000 تومان برای خزانه‌داری استان جهت تعرفه صدور گذرنامه و 29300 تومان برای خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست از طریق دستگاه‌های POS موجود در دفتر بپردازید تا پس از دو هفته گذرنامه از طریق پست به آدرس شما ارسال شود.

 

هزینه سفر  تور روسیه:

تور جام جهانی:

برای 12 شب و 13 روز : 14000000 تا 50000000 تومان

 

تور مسکو:

برای 3 روز و 4 شب: 2500000 تا 6500000 تومان

 

تور ترکیبی مسکو:

برای تور ارزان مسکو به مدت ۳شب مسکو و 3 شب سنت پترزبورگ: 3000000 تا 10000000 تومان

 

 

هزینه‌های سفر به صورت شخصی:

 

 • بلیت یکطرفه پرواز تهران- مسکو: بین 850000 تا 2300000 تومان
 • هزینه بلیط اتوبوس/ پرواز مستقیم تهران- تفلیس: بین 150000 تا 1000000 تومان
 • بلیت یکطرفه اتوبوس های  تفلیس- مسکو: بین 3000 تا 4000 روبل

 

باید گفت که عوارض خروج از کشور برای سفر هوایی ۷۵۰۰۰ تومان است و می‌توانید به صورت اینترنتی و یا حضوری آن را پرداخت کنید.

 


درنظر داشته باشید که به ازای هر نفر، عوارض خروج از کشور را به مبلغ 250000 ریال و به حساب سیبا 2110100250009  نزد بانک ملی به نام اداره کل امور مالیاتی پرداخت کنید و فیش واریزی را همراه سایر مدارک خود در هنگام خروج از کشور به همراه داشته باشید. دقت کنید که حتما کد ملی را روی فیش واریزی قید نمایید. در ضمن می‌توانید از پرداخت اینترنتی هم بهره بگیرید.

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مسکو

بطور کلی تنوع جاذبه های گردشگری در کشور روسیه  بسیار بالاست. مسکو نیز دارای مراکز فرهنگی، تاریخی  و تفریحی متعددی است، اما توصیه می‌شود که دیدن بناها و جاذبه‌های گردشگری زیر را از دست ندهید:

این قلعه در مرکز شهر واقع شده و مشتمل بر 4 کاخ، 4 کلیسا، 20 برج و دیواری است که آن را احاطه کرده و ساخت آن به قرن 15 باز می‌گردد. این قلعه در ابتدا محل اسکان مردم بر روی تپه کرملین بود اما در حال حاضر  رئیس جمهور روسیه در کاخ  آن اسکان دارد و این دژ، مکان امنی برای برگزاری جلسات مهم محرمانه کشوری و منطقه‌ای در روسیه است.

این کلیسای جامع مشتمل بر 10 کلیسا با مناره‌هایی گنبدی شکل به دستور ایوان مخوف در قرن شانزدهم و در میدان سرخ ساخته شد. اصلی‌ترین بخش آن، کلیسای تثلیث است و سایر کلیساها در گرداگرد آن واقع شده‌اند. این کلیسای جامع در حال حاضر تماما به موزه تبدیل شده است.

این صومعه در سال 1524 به دستور پرنس واسیلی در جنوب غربی روخانه مسکو بعنوان یادبودی از تسخیر شهر سمولنسک ساخته شد و بعدها در قرون 16 و 17 محلی شد که خانم‌های اشراف‌زاده اواخر عمر خود در آن تارک دنیا می‌شدند. گورستانی در این صومعه واقع شده که مدفن بسیاری از افراد شهیر روسی است و بالای هر قبر نیز مجسمه و نمادی از شخص متوفقی گذاشته شده است.

 • کلیسای جامع مسیح منجی

این عبادتگاه، بزرگ‌ترین کلیسای ارتدوکس جهان است و در نزدیکی میدان سرخ قرار دارد. این بنا بین سال‌های 1839 – 1883 ساخته شد اما بعدها به دستور استالین تخریب گشت. سرانجام در سال 1992 به دستور شهردار مسکو، این بنای تاریخی مجددا بر اساس همان طرح اولیه بازسازی شد و در اختیار مومنان مسیحی قرار گرفت.

این مقبره هرمی شکل،‌جسد مومیایی شده ولادیمیر لنین را در خود جای داده است و از ترسناک‌ترین جاذبه‌های توریستی شهر مسکو به شمار می‌آید. جسد قبلا در فضای باز قرار داشت اما به دلیل اینکه شخصی روی آن اسید پاشید، در فضای شیشه‌ای قرار داده شد.

 

این میدان که در قرن 15 ساخته شده است و نقش میدان مرکزی مسکو را دارد، در طی قرن‌ها شاهد وقایع تاریخی متعددی بوده و در عین حال مکانی برای برگزاری رژه های نظامی، مراسم رقص و رویدادهای اجتماعی و عمومی است.

 • باغ الکساندر

این باغ، اولین پارک عمومی روسیه بوده که ساخت آن در سال 1820 به دستور الکساندر اول شروع شد و سه سال بعد خاتمه یافت. این باغ به سه باغ تقسیم شده است و هدف از شکل‌گیری آن بزرگداشت کشته‌شدگان جنگ با ارتش ناپلئون و پیروزی روس‌ها بوده است. پارک الکساندر در خارج محوطه کرملین قرار دارد.

 • پارک گورکی

این پارک تفریحی و فرهنگی دارای مساحت 300 هکتار بوده و در حاشیه رود مسکو در سال 1928 ساخته شده است. پارک گورکی دارای امکانات تفریحی مختلف نظیر وسایل بازی کودکان، اسکیت روی یخ، قایقرانی و رقص در فضای باز و … است و دروازه ورودی بسیار بزرگ آن نیز شهرت دارد.

 • کلیسای کازان در مسکو

این کلیسا در قرن 17 به مناسبت پیروزی بر نیروهای ارتش لهستان در شمال شرقی میدان سرخ ساخته شد اما در طی قرن‌ها مدام در معرض خرابی و مرمت و بازسازی قرار گرفت و هر بار اجزایی به آن اضافه شد. یکبار هم در سال 1936 به دستور استالین به طور کامل ویران شد و در نهایت درسال 1993 از نو و با همان شکوه اولیه ساخته شد.

 • برج مخابراتی استانکینو

این برج 540 متری که بلندترین برج اروپایی به شمار می‌آید، در نزدیکی ودنخا واقع شده است و هم اکنون 11 سیگنال تلوزیونی، 12 ایستگاه رادیویی و 17 برنامه ماهواره‌ای را تولید می‌کند. برج مخابراتی، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی مسکو محسوب می‌شود.

 • بنای یادبود فتح فضا

این موزه تاریخی برنزی در مجاورت پارک VDNK در شمال شرقی مسکو واقع شده است و ارتفاعی معادل 107 متر دارد. در این بنا، 8500 اثر شامل عکس‌ها و آثار فضانوردان معروفی چون یوری گاگارین و همچنین اولین موشک و اولین ماهواره روسیه می‌شود. در حال حاضر نمایشگاه‌های بین‌المللی نیز در آن درنظر گرفته شده است.

 • خیابان آربات

این مکان بعنوان یکی از اصلی‌ترین خیابان‌های مسکو، مقصد بسیاری از گردشگران برای گشت و گذار، خرید سوغاتی و لذت بردن از کافه‌ها و رستوران‌هاست. هر چند که در قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم این خیابان محل زندگی افراد نخبه، اشراف‌زادگان و هنرمندان بوده است اما در حال حاضر خیابانی مخصوص عابرین پیاده بوده و گردشگران می‌توانند از اجراهای زنده موسیقی و آثار نقاشی و اشعار شاعران خیابانی بهره‌مند شوند.

 • میدان مانژ (اسب سوار)

این میدان که در سال‌های 1821-1823  ساخته شد، در حال حاضر با مساحت 6500 متر مربع محل برگزاری بسیاری از نمایشگاه‌های بین‌المللی و کنسرت‌های موسیقی است. این میدان که بناهای مهمی را در اطراف خود دارد، محل اتصال میدان سرخ و خیابان پتروسکایا است و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری روسیه به شمار می‌آید.

 • تاتر بولشوی

این سالن که در سال 1776 به دستور کاترین کبیر و با معماری آلبرت کاووس ساخته شد، یکی از بزرگ‌ترین مراکز هنری و فرهنگی جهان به شمار می‌آید و بسیاری از جشن‌های مهم و تاریخی روسیه در این بنا برگزار شده است. سالانه کنسرت‌های موسیقی، اجراهای باله و تاترهای متعددی در آن برگزار می‌شود و جذابیت آن به حدی است که گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به سوی خود جذب می‌کند.

 • کیلومتر صفر مسکو

این بخش از شهر که جاذبه زیادی برای گردشگران دارد، به شکل پلاک دایره‌ای برنزی روبروی کلیسای ایبریان قرار دارد و فاصله دیگر نقاط کشور نسبت به آن سنجیده می‌شود. مردم باور دارند که با ایستادن در این دایره و انداختن یک سکه، چنانچه سکه در دایره بیفتید آرزویشان برآورده می‌شود.

 • ساختمانهای هفت خواهران استالین

هفت ساختمان با معماری گوتیک و باروک و با مناره‌های مخروطی شکل، به دستور استالین در سالهای 1948 تا 1957 برای به رخ کشیدن قدرت اتحاد جماهیر شوروی ساخته شد که از آن جمله می‌توان به دانشگاه دولتی مسکو، وزارت امور خارجه، هتل اوکراین، وزارت حمل و نقل، هتل لنینگراد و بلوک‌های آپارتمانی میدان کودریتسکایا و خیابان کاتلنیچسکایا اشاره کرد.

 

 • گالری دولتی ترتیاکوف

این نگارخانه که هم اکنون بیش از 130 هزار اثر هنری مربوط به آثار هنرمندان قرن 10 تا 19 را در خود جای داده است، در قسمت جنوبی کاخ کرملین واقع شده و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر مسکو محسوب می‌شود.

 • موزه دولتی پوشکین

این موزه که روبروی کلیسای جامع مسیح منجی و در خیابان ولخونا واقع شده است، بزرگ‌ترین مجموعه از آثار هنری جهان به شمار می‌رود و بیش از 700 هزار اثر هنری را در خود جای داده است.  

 • متروی مسکو

متروی مسکو در حقیقت یک شاهکار هنری است و از قدیمی‌ترین متروهای جهان محسوب می شود که حدود 145 میلیارد سفر را ثبت کرده است و از این رو بزرگ‌ترین شبکه حمل و نقل زیرزمینی دنیاست.

 • پارک‌های آبی

مهم‌ترین پارک‌های آبی مسکو عبارتند از دزدان دریایی کارائیب، کوا کوا، مورئون و پارک آبی فانتری. در این میان مورئون بزرگ‌ترین پارک آبی سرپوشیده در مسکو به شمار می‌آید.

حمل و نقل

برای حمل و نقل بین شهری در مسکو امکان سفر زمینی با قطار، سفر هوایی و دریایی وجود دارد. مسکو 9 پایانه راه آهن، 5 فرودگاه اصلی و تجاری و 2 ترمینال مسافربری دریایی به نام‌های پایانه رودخانه جنوبی و پایانه رودخانه شمالی دارد.

برای رفت و آمد در شهر نیز می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی نظیر مونوریل، اتوبوس عمومی، اتوبوس برقی، ون (مارشروتکا)، تاکسی، تراموا و مترو و قایق استفاده کنید. توصیه می‌کنیم که برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی از کارت تریوکا (Troika)  که یک بلیط الکترونیک بوده و تا 3000 روبل قابل شارژ است استفاده کنید تا در هزینه‌هایتان تخفیف داده شود. مبلغ این کارت 50 روبل بوده و می‌توانید آن را از پایانه‌های فروش بلیط و ایستگاه‌های مترو و … خریداری کنید.

هزینه بلیط تک سفره مترو بین 32 (در صورت استفاده از کارت تریوکا) تا 50 روبل است. بلیط اتوبوس، اتوبوس برقی و تراموا نیز بین 31 (در صورت استفاده از کارت تریوکا) تا 50 روبل است.

در  روسیه هزینه بنزین بالاست بنابراین توصیه می‌کنیم از تاکسی استفاده نکنید و یا همان ابتدا مبلغ را با راننده مشخص کنید. ولی بطور کلی نرخ پایه تاکسی 100 روبل است که به ازای هر کیلومتر 15 روبل به آن افزوده می شود و در یک سفر شهری معمولا 200 روبل به بالا برای شما هزینه خواهد داشت.

هزینه رفت و آمد با ون‌های مارشروتکا نیز کمی بیشتر از اتوبوس و حدود 50 روبل است. جابجایی با قایق چندان توصیه نمی‌شود اما برای تردد با کشتی‌های تفریحی که روی رودخانه مسکوا قرار دارند نیز بین 400 تا 2000 روبل باید بپردازید.

لازم به ذکر است در مسکو روزانه تورهای پیاده روی برگزار می‌شود که معمولا دو ساعت و نیم به طول می‌انجامند و با ملحق شدن به این تورهای رایگان می‌توانید هم از جاذبه‌های توریستی دیدن کنید و هم در هزینه‌های سفر صرفه‌جویی نمایید.

اقامت

برای اقامت می‌توانید از هاستل‌ها و هتل‌ها، آپارتمان و سوئیت شهر مسکو استفاده کنید. هزینه اقامت در هاستل بسته به ارزان، متوسط یا گران بودن بین 190 تا 5000 روبل خواهد بود.

قیمت هتلها نیز بسته به امکانات و سطح خدماتشان است اما این طیف قیمت از 1000 تا 6000 روبل برای هتل‌های ارزان قیمت و یک ستاره شروع شده و تا حدود 15000 روبل برای هتل‌های متوسط 3 ستاره و  155000 روبل برای هتل‌های 5 ستاره و لوکس نوسان دارد. اجاره آپارتمان و سوئیت نیز شبی 1200 تا 20000 روبل است.

اما برخی از معروف‌ترین هتل‌های مسکو عبارتند از:

 • متروپل: این هتل 5 ستاره تاریخی که از بهترین و شیک‌ترین هتل‌های مسکو محسوب می‌شود، در مرکز مسکو و مقابل تاتر بلشوی واقع شده است.
 • ناسیونال: این هتل 5 ستاره با ساختاری تاریخی و معروف به مرکز شهر نزدیک است و در خیابان موخووایا حوالی میدان سرخ و کرملین واقع شده است.
 • رادیسون رویال: این هتل 5 ستاره لوکس و تاریخی که به تازگی بازسازی شده و خدماتی مدرن را ارائه می دهد در تقاطع خیابان آربات و کوتوزوفسکلی پروسپکت قرار گرفته است.
 • ریتز کارلتون: این هتل 5 ستاره دارای دکوراسیونی بسیار زیبا بوده و دقیقا در کنار میدان سرخ و در قلب مرکز تجاری مسکو واقع شده است.
 • هالیدی این: این هتل 4 ستاره که نزدیک رود مسکوا قرار گرفته و با مرکز شهر نیز فاصله کمی دارد، یکی از بهترین هتل‌های مسکو بوده و خدماتی کامل و استاندارد به مهمانان ارائه می‌دهد.
 • کاسموس: این هتل 4 ستاره با معماری خاص و زیبایش، یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین هتل‌های اروپا محسوب می‌شود. هتل کاسموس در شمال شرقی مسکو و در پارک ملی استرو واقع شده است و خدماتی عالی با قیمت‌هایی مناسب را به مهمانان خود ارائه می‌دهد.
 • هلیپارک: این هتل 4 ستاره که در حوالی خیابان برستسکایا واقع شده است، دارای دسترسی‌های عالی برای رسیدن به نقاط توریستی شهر است. دکوراسیون این هتل یادآور برخی هتل‌های ایرانی است.

 • ایزمایلوو آلفا: این هتل 4 ستاره که در حوالی پارک ایزمایلوفسکی واقع شده است و دسترسی‌های مناسبی به اماکن توریستی شهر دارد، مناسب مسافرانی است که به فضاهای سبز علاقمندند.
 • آنتیس: این هتل 3 ستاره که طراحی ساده‌ای دارد به فرودگاه بین المللی مسکو بسیار نزدیک است و حوالی مترو Kievskaya واقع شده است.
 • بلگراد: این هتل 3 ستاره در نزدیکی مترو اسمولنسکایا و حوالی خیابان آربات قرار دارد و خدمات عالی ارائه می‌دهد، اما باید گفت که نسبت به درجه هتل، هزینه اقامت شبانه بالایی دارد.

خورد و خوراک در مسکو

به دلیل فرهنگها و سنن فراوان در  روسیه، سبک غذایی دارای تنوع بالایی است. از طرفی به دلیل سرمای بسیار زیاد شهر مسکو لازم بوده که غذاهای این منطقه گرم و مقوی باشد بنابراین سیب‌زمینی، نان، کلوچه و خامه در بسیاری از وعده‌های غذایی استفاده می‌شود. همچنین غذاهایی که با غلات تهیه می‌شوند و به شکل فرنی یا دمی غلات با تخم مرغ پخته شده سرو می‌شوند در مسکو بسیار متداول هستند. در کل، اکثر عذاهای اصلی روسی ترکیبی از گوشت و غلات است. در ادامه معروفترین غذاهای مسکو را معرفی می کنیم:

وعده صبحانه مردم مسکو را اغلب کاشا (Kasha)، نان کره‌ای، تخم مرغ آب پز و نوعی پنیر خامه‌ای به نام تورگ (Tvrog) و غلات تشکیل می‌دهند.

ماهی آزاد دودی یا ماهی شور، کوفته روسی و دلمه کلم، سمبوسه کنیش (Knish)، خینکالی (با مواد اولیه گوشت چرخ کرده و گشنیز)، ژارکویه (نوعی آبگوشت)، بیف استراگانوف، سالمون دودی، شیشلیک، پلمنی (گلوله‌های خمیر پر از گوشت چرخ کرده و سبزیجات) از غذاهای معروف و محبوب مسکو هستند.

 

طبخ و سرو انواع سوپ‌ها در روسیه متداول است به نحوی که بدون سوپ، انگار وعده غذایی تکمیل نمی‌شود. در این میان سوپ برش ( با ماده اولیه آن کلم و چغندر)، سوپ سولینکا ( تکه‌های گوشت، سیر، گوجه و فلفل و هویج )، سوپ اوکروشکا سیب‌زمینی، سوپ شیچی (یک نوع سوپ گیاهی) و اخا (سوپ ماهی) بسیار پرطرفدار هستند.

و اما از دسرهای مسکو می‌توان به بستنی روسی، چاک چاک، الویه روسی، کلم ترش و شیرین، خپله روسی و ژولین قارچ (متشکل از قارچ، خامه ترش و پنیر) اشاره کرد. گاهی در کنار غذا زاکوسکی (مزه از ماهی شور و تخم مرغ پخته و خاویار) نیز سرو می‌شود.

از نوشیدنی‌ها، علاوه بر چای و قهوه، نوشابه ملی “کواس”، آبجو، ودکا و مدوخا در بین مردم روسیه علی الخصوص ساکنین مسکو محبوبیت دارد. بلینی (یک نوع پنکیک) و کیک عسل نیز از شیرینی‌های معروف در روسیه است.

هزینه خورد و خوراک به خودتان بستگی دارد. یک وعده غذایی در رستوران‌های ارزان 500 تا 1000 روبل، در رستوران‌های متوسط 900 تا 1800 روبل و در رستوران‌های لوکس 1500 تا 4000 روبل هزینه خواهد داشت. منوهای مک دونالد نیز 300 روبل قیمت دارند. در نهایت باید گفت که هزینه یک بطری آب معدنی 41 روبل است. در کل توصیه می‌کنیم با توجه به اینکه قیمت وعده‌های غذایی در رستوران‌های مسکو بالا است، حتی المقدور خودتان در محل اقامتتان آشپزی کنید تا هزینه‌های سفر را کاهش دهید.

برخی از معروف‌ترین رستوران‌های مسکو عبارتند از:

 • Café Pushkin
 • Buono
 • Bolshoi
 • CDL
 • Khachapuri
 • Bar BQ Café
 • Black Thai
 • Mari Vanna
 • VarVary
 • O2Lounge
 • Lepim I Varim
 • AQ Kitchen
 • Bison Steak House
 • Pinzeria by Bontempi
 • SAVVA
 • Wine & Crab Restaurant
 • Lao Lee café

بازارها و مراکز خرید در مسکو

بهترین زمان برای خرید در مسکو، انتهای سال نوی مسیحی یا اواسط تابستان و اوایل پاییز است که حراج‌های فصلی در شهر شروع شده‌اند. برای سوغاتی می‌توانید عروسک‌های ماتریوشکا، انواع صنایع دستی، جواهرات ساخته شده از کهربا، کلاه و شال پوست، تابلوهای نقاشی، پوست حیوانات، دوربین های عکاسی و شکاری، خاویار، کریستال‌های سنتی، شکلات روسی، جعبه‌های نقاشی شده و ظروف خولخوم را خریداری کنید.

 

 

مسکو دارای مراکز خرید متعدد و مشهوری است. برخی مراکز خرید و بازارهای معروف مسکو عبارتند از:

 • اوروپیسکی: این مرکز خرید، محلی تازه تاسیس است که در گاردن رینگ واقع شده و به مکان‌های توریستی نظیر خیابان آربات و کاخ سفید و پارک پیروزی بسیار نزدیک است. در عین حال بسیار بزرگ و مدرن است و محصولاتی از برندهای معتبر نظیر آدیداس، نایک، ریبوک و … را ارائه می‌دهد.

 • ایکیا (Ikea): ایکیا در مسکو دارای سه شعبه است و این فروشگاه‌ها در خارج از جاده کمربندی واقع شده‌اند. این مرکز خرید برای رفاه حال مشتریان، اتوبوس‌هایی را درنظر گرفته که به صورت رایگان از نزدیک‌ترین مترو حرکت می‌کنند.

 • مترو پلیس: این مرکز خرید مدرن و جذاب و جدید، مجموعه‌ای از برندهای مشهور نظیر لویس، هیلفیگر و … را ارائه می‌کند و در ضمن دارای یک سوپرمارکت است که اجناسی با قیمت مناسب و گاه ارزان است.

 • گوم: این مرکز خرید که قدمت آن به سال 1893 باز می‌گردد و مجاور میدان سرخ واقع شده است، یکی از بزرگ‌ترین مجتمع تجاری‌ها در دنیاست و محصولاتی از برندهای معتبر بین‌المللی و گران قیمت را ارائه می‌دهد.

 • دستکای میر: این مرکز خرید با 50 سال قدمت، در نزدیکی هتل روزولت واقع شده است و شعبات متعددی در سراسر روسیه دارد و انواع اسباب بازی و محصولات مخصوص کودکان را با قیمتی مناسب ارائه می‌دهد.

 • آتریوم: این مرکز خرید
 • که روبروی ایستگاه کراسک واقع شده است، انواع محصولات پوشاک، عطر، سوپرمارکت و همچنین امکانات رفاهی و تفریحی نظیر کنسرت موسیقی و محل بازی، رستوران‌ها و کافه‌ها و… را برای مشتریان ارائه می‌کند.

 • مانژ: این مرکز خرید که در میدان مانژ و نزدیک کرملین واقع شده است، محصولات برندهای مشهوری همچون بنتون، تامی هلفیگر و موتیفی و نیز اجناس کادویی را ارائه می‌دهد.

 • تی. یو. اس. ام: این مرکز خرید شش طبقه مشهور که در خیابان پتروفکا واقع شده است، اجناسی برند، درجه یک و گران قیمت را ارائه می‌دهد.

 • کالینا استاکمن: تمام مغازه‌های این مرکز خرید مشهور و محبوب در مسکو، ارائه دهنده محصولات برندهای معروف و بین‌المللی هستند و معماری آن نیز ترکیبی از مدرنیته و سنت است.

 • فروشگاه رام استور: این فروشگاه زنجیره‌ای بسیار بزرگ که در زمینه سوپرمارکت و خرده‌فروشی خدمات خود را ارائه می‌دهد، در شهر مسکو شعبه دارد و مزایا و تخفیفات خاصی را برای مشتریان خود قائل می‌شود.

 • ایزمایلو: این بازار زیبا و دیدنی با معماری به سبک کلاسیک روسی، انواع صنایع دستی نظیر عروسک‌های ماتروشکا، شال، روسری، پوست حیوانات و … را با قیمت‌هایی مناسب به مشتریان ارائه می‌دهد و بهترین مکان برای خرید سوغاتی است. در ضمن به مترو بسیار نزدیک است.

 • خیابان تیورسکایا: این خیابان که قدیمی‌ترین و زیباترین خیابان مسکو است، از کرملین شروع می‌شود و به خیابان پروایا تورسکایا- یامسکایا ختم می‌شود. در این خیابان، فروشگاه‌های معتبر بسیاری وجود دارد که اغلب لوکس هستند و کالاهایی به روز و شیک را ارائه می‌کنند.

 • خیابان آربات: این خیابان که یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین خیابانهای مسکو به شمار می آید و نزدیک کرملین واقع شده است، از سال 1986 مخصوص عابران پیاده در نظر گرفته شده و به همین دلیل  نقاشان و هنرمندان بسیاری را در این مکان ملاقات خواهید کرد که کارهایشان را ارائه می‌دهند. علاوه بر اینکه خیابان آربات سرشار از بناهای تاریخی مهم است، دارای فضایی بسیار سرزنده بوده و یکی از بهترین مکان‌ها برای خرید سوغاتی‌های خوب و باکیفیت است.

دانشگاههای معروف مسکو

از معروف‌ترین دانشگاه‌های مسکو، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو

این دانشگاه قدیمی که سال ساخت آن به 1775 باز می‌گردد، در جنوب غربی مسکو و در میدان سرخ واقع شده است. دانشگاه لومونوسف یا MSU، دارای معماری زیبایی به سبک گوتیک و باروک بوده در میان دانشگاه‌های جهان رتبه 161 را کسب کرده و در حال حاضر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد. آموزش در این دانشگاه به زبان روسی است.  برای دانشجویان بین‌المللی امکان کار پاره وقت نیز درنظر گرفته شده است. این دانشگاه اشخاص مشهوری چون آنتوان چخوف، ساخاروف، تورگنیف و … را پرورش داده است.

 • دانشگاه فنی باومن

این دانشگاه دولتی که در سال 1830 تاسیس شد، با داشتن 19 گروه آموزشی، در رشته های فنی و مهندسی و علوم کاربردی دانشجو می‌پذیرد. دانشگاه باومن در رتبه‌بندی BRICS ، جایگاه 38 را کسب کرده و نیز بعنوان بهترین موسسه آموزش ماشین‌سازی در روسیه شهرت دارد.

 • دانشگاه دولتی روابط بین‌الملل

این دانشگاه نیز در رتبه‌بندی BRICS جایگاه 44 را کسب کرده و در کتاب رکوردهای جهانی گینس نیز به ثبت رسیده است زیرا دوره‌های آموزشی را به 56 زبان زنده دنیا در زمینه علوم انسانی ارائه می‌دهد.

 • دانشگاه دولتی فیزیک و فن‌آوری

این دانشگاه که در سال 1946 در مسکو تاسیس شد، در زمینه علوم و فن‌آوری مدرن در مقاطع مختلف دانشجو می‌پذیرد و بیشتر در جایگاه فیزیک و نجوم شهرت دارد. دانشگاه فیزیک و فن‌آوری توانسته است جوایز متعددی را در سطح کشوری و بین‌المللی کسب کند و رتبه 836 را در بین دانشگاه‌های جهان داراست.

 

 • دانشگاه ملی تحقیقات و مدرسه عالی اقتصاد HSE

این دانشگاه در سال 1992 با هدف تربیت و آموزش اقتصاددانانی متخصص با ایده‌هایی نو تاسیس شد و در حال حاضر عمدتا در زمینه اقتصاد، مدیریت، جامعه شناسی، سیاست‌های عمومی و علوم کامپیوتر دانشجو می‌پذیرد.

 دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای مفی

عمده فعالیت این دانشگاه معتبر روسی که در سال 1942 تاسیس شد، در زمینه صنعت هسته‌ای، فیزیک، مهندسی و ریاضیات است. این دانشگاه در زمینه فیزیک و نجوم رتبه 100 را در بین دانشگاه‌های جهان داراست و نیز در رشته‌های الکتریک رتبه 300 را به خود اختصاص داده است.

از دیگر دانشگاه‌های مطرح مسکو می‌توان به دانشگاه علوم انسانی RSUH، دانشگاه اقتصاد پلخانف، دانشگاه علم و صنعت میسی، دانشگاه علوم اجتماعی، دانشگاه گردشگری و دانشگاه زبان شناسی، دانشگاه دولتی کشاورزی و دانشگاه دوستی ملل اشاره کرد.

 

ارسال نظر

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. همه فیلدها لازم هستند.