راهنمای سفر به شهر سنت پترزبورگ

دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو، با نام سابق پتروگراد که تا سال  1918 به مدت بیش از 200 سال پایتخت این کشور به شمار می‌آمد، در شمال غرب روسیه، در کناره‌های رود نوا و در شرق خلیج فنلاند واقع شده است. سنت پترزبورگ که سومین شهر اروپایی به لحاظ میزان جمعیت است، به “ونیز شمال”، “پالمیرای شمالی” و “پایتخت شمالی” روسیه نیز شهرت دارد. این شهر، پستی و بلندی‌های فراوانی را در طی تاریخ روسیه به دوش کشیده و می‌توان گفت که به نوعی نماد مقاومت و سرسختی در میان مردم این کشور شناخته می‌شود. هزینه‌های پایین‌تر نسبت به سایر شهرهای اروپایی، زیبایی خیره‌کننده، دریا و ساحل، بناها و جاذبه‌های گردشگری فراوان ، پیشینه تاریخی و ادبیات و هنر، جشن‌های فرهنگی و هنری، اپرا، باله و تنوع خورد و خوراک انگیزه بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا برای سفر به این شهر است. اگر در فکر سفر به سنت پترزبورگ هستید، با ما همراه شوید تا اطلاعات لازم برای این سفر را به دست بیاورید.

 

اطلاعات عمومی برای سفر به سنت پترزبورگ

 • واحد پول : روبل (RUB)
 • زبان رسمی: روسی (بعلاوه سی زبان رسمی در مناطق مختلف روسیه)
 • دین: اکثریت مسیحیت ارتدوکس هستند
 • جمعیت: 5323300 نفر
 • مساحت: 1439 کیلومتر مربع
 • اختلاف ساعت با ایران: 00:30-
 • نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز ( دوشاخه نوع F , C (
 • پیش شماره کشور: 7+
 • کد شهر: 812
 • تلفن‌های ضروری: پلیس امداد 102، آمبولانس 103، شماره اضطراری عمومی 112 و آتش‌نشانی 101.

 

بهترین زمان سفر به سنت پترزبورگ

از آنجا که آب و هوای این شهر مرطوب قاره‌ای بوده و از طرف تحت تاثیر گردبادهای دریای بالتیک است، در سنت پترزبورگ شاهد تابستان‌های گرم، مرطوب و ملایم و البته کوتاه و پاییزهایی کوتاه خواهید بود. این شهر فاصله زیادی با سیبری دارد به همین دلیل زمستان‌هایش سرمای کمتری را در مقایسه با مسکو دارند. بطور کلی هوای این شهر غیرقابل پیش‌بینی است بنابراین بهتر است در رفت و آمد داخل شهر، همیشه لباس گرم و چتر همراه داشته باشید. در نهایت باید گفت که ماه خرداد تا شهریور بهترین زمان برای سفر به سنت پترزبورگ است و بهترین آب و هوا در این شهر تجربه خواهید کرد.

روشهای سفر

در سفر به سنت پترزبورگ می‌توانید به صلاحدید خود از سفر هوایی و یا روشهای ترکیبی بهره بگیرید.

اگر تصمیم دارید از طریق تورهای سنت پترزبورگ اقدام به سفر نمایید، ابتدا هدف خود را مشخص کنید. اگر برای جام جهانی اقدام به سفر می‌کنید معمولا این تورها به مدت 12 شب و 13 روز خدمات خود را ارائه می‌دهند. از آنجا که مسیر مستقیمی از ایران به سنت پترزبورگ وجود ندارد، برای سفر با تور معمولا تورهای ترکیبی تعریف شده است که شامل سفر به مسکو + سنت پترز بورگ می‌شوند و روش سفر هوایی است. در صورتی که می‌خواهید به صورت شخصی و بدون کمک تور به روسیه سفر کنید، می‌توانید اقدام به خرید بلیط هواپیما کنید و یا  از روش‌های ترکیبی که در ادامه توضیح داده خواهند شد استفاده کنید.

 • سفر هوایی: همانطور که گفته شد معمولا برای سفر هوایی راه مستقیمی از ایران به سنت پترز بورگ وجود ندارد و شما یا باید از پروازهای غیرمستقیم به سنت پترزبورگ استفاده کنید و یا از ایران با هواپیما به مسکو بروید و از آنجا با هواپیما خود را به سنت پترز بورگ برسانید. خطوط هواپیمایی ایران ایر و ماهان از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی به فرودگاه بین‌المللی دومودِدوو مسکو پروازهایی مستقیم دارد. هواپیمایی ملی روسیه Aeroflot نیز از تهران و فرودگاه بین‌المللی امام خمینی به مقصد فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو مسکو پرواز دارد.

همچنین از آنجا که شهر سنت پترزبورگ معمولا از شهرهای اروپایی پرواز مستقیم دارد، می‌توانید خود را به یکی از شهرهای اروپایی برسانید و از آنجا به سنت پترزبورگ برسانید.

شهر سنت پترزبورگ دارای سه فرودگاه پالکوو، رژف و فرودگاه پوشکین است. فرودگاه پالکوو که فرودگاهی همگانی و مسافربری است، جزو پرترددترین فرودگاه‌های روسیه به شمار می‌رود و یک پایانه چهار طبقه‌ای برای پروازهای داخلی و خارجی دارد.

 • روشهای ترکیبی:
 • اتوبوس و هواپیما: می توانید با هواپیما خود را به مسکو برسانید و از آنجا با اتوبوس به شهر سنت پترزبورگ سفر کنید. راه دیگر این است که به شهر تفلیس گرجستان بروید و از آنجا با اتوبوس خود را به مسکو برسانید. سپس با قطار یا هواپیما از مسکو به سنت پترزبورگ بروید.
 • قطار و هواپیما: در حال حاضر بدلایل سیاسی امکان سفر با قطار از ایران به مقصد روسیه وجود ندارد. می‌توانید با هواپیما خود را به مسکو برسانید و از آنجا با قطار به سنت پترزبورگ بروید. بعلاوه در صورت تمایل می‌توانید خود را به نحوی به شهر آستارا در جمهوری آذربایجان برسانید و از آنجا با قطار به باکو بروید و سپس با استفاده از قطار، از باکو به مسکو بروید که البته این راه‌آهن شرایط ویزای شما را چک می‌کند و در صورتی که شما شهروند یکی از کشورهای متحدالمنافع باشید مشکلی نخواهید داشت. بعد از آن می‌توانید از مسکو با هواپیما یا قطار به سنت پترزبورگ بروید.

راه دیگر برای سفر با قطار این است که از اروپا یا آسیای میانه، چین، مغولستان و یا کره شمالی به سنت پترزبورگ سفر کنید.

هزینه‌های سفر

هزینه‌های سفر بسته به مدت سفر، آژانس مسافرتی انتخابی، کلاس هتل، اتاق مورد نظر، انتخاب وسایل حمل و نقل در شهر استانبول، خورد و خوراک، تفریح، خریدها و مراکز تفریحی و تاریخی که قصد بازدید از آنها را دارید و هزینه سرویس موبایل متفاوت است.

هم اکنون بر طبق قیمت ارائه شده در بهمن ماه 96، هر دلار آمریکا برابر ۵۶.۴۳۲ روبل روسیه و ۴۶۰۰ تومان ایران است. هر روبل روسیه نیز بر اساس قیمت اعلام شده در بانک مرکزی معادل ۶۵۹ تومان است.

اما هزینه‌های رسیدن به سنت پترزبورگ عبارتند از:

هزینه‌های دریافت ویزا:

هزینه ویزای گردشگری عادی 14 روزه روسیه 370000 تومان، ویزای عادی یک ماهه 430000 تومان و ویزای توریستی 14 روزه فوری 580000 تومان است.

هزینه‌های دریافت گذرنامه:

پس از تهیه مدارک لازم برای دریافت گذرنامه و مراجعه به یکی از دفاتر پلیس +10 لازم است تا فرم گذرنامه و شناسه را دریافت نموده و مبلغ 1000 تومان برای شناسه، 3750 تومان به حساب شهرداری برای عوارض شهرداری، 75000 تومان برای خزانه‌داری استان جهت تعرفه صدور گذرنامه و 29300 تومان برای خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست از طریق دستگاه‌های POS موجود در دفتر بپردازید تا پس از دو هفته گذرنامه از طریق پست به آدرس شما ارسال شود.

 

هزینه سفر با تور روسیه:

تور جام جهانی:

برای 12 شب و 13 روز : 14000000 تا 50000000 تومان

 

تور ترکیبی:

برای ۳شب مسکو و 3 شب سنت پترزبورگ: 3000000 تا 10000000 تومان

 

هزینه‌های سفر به صورت شخصی:

 

 • بلیت رفت و برگشت پرواز غیر مستقیم تهران-سنت پترزبورگ: بین 300 تا 3000 دلار
 • بلیت یکطرفه پرواز تهران- مسکو: بین 850000 تا 2300000 تومان
 • بلیت یکطرفه پرواز مسکو- سنت پترزبورگ: بین 18 تا 300 دلار
 • بلیط یکطرفه قطارهای معمولی مسکو- سنت پترزبورگ: 20 تا 160 دلار
 • بلیط یکطرفه قطارهای سریع السیر مسکو – سنت پترزبورگ: 70 تا 100 دلار
 • بلیت یکطرفه اتوبوس‌های  مسکو- سنت پترز بورگ: بین 750 تا 1600 روبل
 • هزینه بلیط اتوبوس/ پرواز مستقیم تهران- تفلیس: بین 150000 تا 1000000 تومان
 • بلیت یکطرفه اتوبوس‌های  تفلیس- مسکو: بین 3000 تا 4000 روبل

 

لازم به ذکر است که عوارض خروج از کشور برای سفر هوایی ۷۵۰۰۰ تومان است و می‌توانید به صورت اینترنتی و یا حضوری آن را پرداخت کنید.


درنظر داشته باشید که به ازای هر نفر، عوارض خروج از کشور را به مبلغ 250000 ریال و به حساب سیبا 2110100250009  نزد بانک ملی به نام اداره کل امور مالیاتی پرداخت کنید و فیش واریزی را همراه سایر مدارک خود در هنگام خروج از کشور به همراه داشته باشید. دقت کنید که حتما کد ملی را روی فیش واریزی قید نمایید. در ضمن می‌توانید از پرداخت اینترنتی هم بهره بگیرید.

 

 

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری سنت پترزبورگ

بطور کلی تنوع جاذبه‌های گردشگری در کشور روسیه  بسیار بالاست . سنت پترزبورگ دارای مراکز فرهنگی، تاریخی  و تفریحی متعددی است، اما توصیه می‌شود که دیدن بناها و جاذبه‌های گردشگری زیر را از دست ندهید:

 • کلیسای جامع سنت ایزاک (اسحاق)

این عبادتگاه که ساخت آن از سال 1819 شروع شد و 40 سال به طول انجامید، یکی از بناهای مهم سنت پترزبورگ و بزرگ‌ترین کلیسای این شهر است. معماری این کلیسا به سبک نئوکلاسیک بوده و در حال حاضر بعنوان موزه در خدمت بازدیدکنندگان است.

 • میدان سنت ایزاک (اسحاق)

دورتا دور این میدان مهم و معروف در شهر سنت پترزبورگ‌، بناهای مهم و تاریخی نظیر کلیسای سنت ایزاک، کاخ مارینسکی، هتل استوریا، هتل آنجلتور و کاخ فیلد مارشال قرار گرفته است و وسیع‌ترین پل شهر در این منطقه قرار دارد.

 • قلعه پیتر و پاول

این بنا در سال 1703 برای دیده بانی شهر در برابر حمله‌های ناگهانی نیروهای سوئد در ساحل شمالی رود نوا بر اساس طرح اولیه از خود پترکبیر و به صورت شش ضلعی و با کمک گرفتن از معماری ایتالیایی به نام دومنیکو ترزینی و معماری آلمانی به نام کریستوفر مینیخ بنا شد و پس از آن این قلعه نقش زندان برای زندانیان سیاسی عالی رتبه را پیدا کرد. در حال حاضر نیز این بنا بعنوان موزه، پذیرای بازدید کنندگان است.

 • صومعه الکساندر نوسکی لاورا

این بنا در سال 1710 به دستور پتر کبیر و به نام قهرمان ملی این کشور، شاهزاده الکساندر نوسکی ساخته شد و باید گفت که این صومعه از قدیمی‌ترین ساختمان‌های شهر سنت پترزبورگ به شمار می‌آید. داخل این صومعه دو گورستان معروف به نام‌های تیخوین و لزاروس قرار دارند که محل دفن برخی اشخاص سرشناس روسی نظیر داستایوفسکی و پیوتر چایکوفسکی هستند.

 • کلیسای رستاخیر

این کلیسا که در خیابان نوسکی قرار دارد، در محل کشته شدن تزار الکساندر دوم ساخته شده و به نام‌های دیگری نظیر “کلیسای ناجی در خون تپیده”، “کلیسای جامع معراج” و “خون مقدس” نیز شهرت دارد. گفته می‌شود که عیسی مسیح دو بار در این مکان رستاخیر داشته است.

 • کاخ یوسوپف (مویکا)

این کاخ در قرن 18 میلادی در حاشیه رود مویکا ساخته شد و در طی زمان تحت معماری‌های مختلفی قرار گرفت. گفته می‌شود که این کاخ محل قتل گریگوری راسپوتین است. در حال حاضر این محل بعنوان موزه، پذیرای بازدیدکنندگان است و همچنین مرکزی فرهنگی و هنری برای اجرای کنسرت‌های کلاسیک، رقص باله و تاتر به شمار می‌رود.

 • کاخ پیترهوف

این کاخ در جنوب سواحل خلیج فنلاند قرار گرفته است و معماری آن به سبک اروپایی است، به همین دلیل به “ورسای روسیه” شهرت دارد. مجسمه‌های طلایی، فواره‌ها و آبشارهای متعدد و طبیعت زیبای فضای بیرونی این باغ شهرت جهانی دارد و داخل پیترهوف نیز مجموعه‌ای از یک کاخ بزرگ و چندین کاخ فرعی را شاهد هستیم.

 • جزیره یلاگین

این جزیره، شمالی‌ترین جزیره دلتی نیوا بوده و دارای کاخ/ موزه‌ای است که آثار هنری و صنایع دستی قرن 18-20 را به بازدیدکنندگان ارائه می‌کند. باغ وحش و مجموعه کنسرت شب‌های یلاگین نیز از امکانات و جذابیت‌های این پارک طبیعی است.

 • موزه آرمیتاژ

این موزه بین رودخانه نوا و میدان کاخ قرار گرفته و بیش از 7/2 میلیون اثر هنری از دوره‌های قرون وسطی، رنسانس و آثار هنری آسیایی و شاهکارهای باروک را در خود جای داده است. این موزه دارای 5 ساختمان است که بنای اصلی آن قصر زمستانه نام دارد. موزه آرمیتاژ در توسعه فرهنگ روسیه نقش بسزایی داشته است.

 • کاخ کنگره ملی (کاخ کنستانتین)

این کاخ قرن 19، متعلق به دو برادر امپراطور روسیه به نام‌های کنستانتین پاولویچ و کنستانتین نیکولایویچ است. این بنا در جریان جنگ جهانی دوم دچار آتش سوزی شد اما بعدها مرمت شد و فضای داخلی و خارجی و محوطه اطراف آن مورد زیباسازی قرار گرفت.

 • کاخ زمستانی

این کاخ که در سال 1708 بعنوان اقامت‌گاه خانواده سلطنتی با ساختاری چوبی بین میدان کاخ و کاخ خاکی ساخته شد، بعدها ساختار سنگی پیدا کرد. هرچند که در سال 1837 در آتش سوخت اما مرمت شد و در حال حاضر بعنوان موزه در اختیار بازدید کنندگان است. کاخ زمستانی بخشی از موزه آرمیتاژ بوده که علاوه بر آثار موزه، دارای آثار باستانی کلاسیک، آثار اروپای غربی، کنده‌کاری سنگ و کتابخانه ولتر است.

 • کاخ/ پارک پاولوسک

این کاخ و پارک اطراف آن که در سال 1777 از طرف کاترین کبیر به پسرش پاول هدیه داده شده است، در طی سال‌ها استراحت‌گاه خانواده تزارها بوده است. هر چند که در سال 1838 این بنای زیبا در آتش سوخت اما بعدها مورد بازسازی قرار گرفت و هم اکنون محل برگزاری کنسرت‌های کلاسیک است. از این رو به پایتخت موزیک کلاسیک روسیه شهرت پیدا کرده است.

 • کاخ/ پارک کاترین

این کاخ، اقامتگاه تابستانی کاترین اول همسر پتر کبیر بوده است که در محله‌های موسوم به دهکده تزارها قرار دارد. نمای این کاخ سنگی به رنگ سفید و آبی است و طول آن 300  متر است. این کاخ در فاصله 30 کیلومتری جنوب سنت پترزبورگ واقع شده و فضای داخلی و خارجی آن شامل بخش‌های بسیاری نظیر اتاق کهربا، اتاق عقیق، حمام سرد، مدرسه مخصوص خانواده سلطنتی و تیزهوشان، ارمیتاژ کوچک، دریاچه مصنوعی، قصر الکساندر گالری کامرون  و…. است. این منطقه امروزه به یاد الکساندر پوشکین، به نام پوشکین شهرت دارد.

 • میدان کاخ

این میدان یکی از بخش‌های اصلی شهر سنت پترزبورگ است که اطراف آن را ساختمان‌های مهم و تاریخی با معماری‌های متنوع  از جمله کاخ زمستانی و موزه آرمیتاژ، اداره‌های دولتی، ستاد کل وزارت امور خارجه، ساختمان گاردهای سلطنتی سابق، باغ و اداره نیروی دریایی احاطه کرده‌اند. در وسط این میدان نیز ستونی موسوم به ستون الکساندر واقع شده است. میدان کاخ، پل کاخ را به خیابان نوسکی پیوند می‌دهد.

 • پل‌های معروف شهر سنت پترزبورگ

از مهم‌ترین پل‌های این شهر می‌توان به پل معلق کاخ که شب هنگام برای عبور و مرور کشتی‌های بزرگ باز می‌شود، پل شیرها، پل ارمیتاژ ، پل اعلامیه و پل تثلیث اشاره کرد.

 • میدان سنا و مجسمه سوارکار برنزی

یکی از میادین مهم سنت پترزبورگ که ساخت آن در سال 1923 شروع شد، میدان سنا نام دارد و اطراف آن را ساختمان‌های مهم و تاریخی نظیر کلیسای سنت ایزاک، ساختمان نیروی دریایی و کاخ الکساندر منشیکوف احاطه کرده است. اما یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی در این میدان، مجسمه‌ای برنزی است که تندیسی از پتر کبیر را سوار بر اسب به نمایش می‌گذارد. این مجسمه به نام سوار کار برنزی شهرت دارد و به دستور کاترین اول همسر پتر کبیر ساخته شده است.

 • تالار مارینسکی

این تالار باشکوه که در سال 1860 به بهره‌برداری رسید، یک مرکز مشهور در برگزاری تاتر، باله و کنسرت‌های بین‌المللی است و در نامگذاری آن از نام ملکه ماریا الکساندرونا که همسر تزار دوم بود الهام گرفته شده است.

 • کلبه پتر کبیر

این کلبه در سال 1703 به دستور پتر کبیر در زمان احداث و ساخت و ساز شهر جدید سنت پترزبورگ، به عنوان اولین محل سکونت وی ظرف مدت سه روز ساخته شد تا پتر کبیر از این جا بتواند به طور مستقیم به فعالیت‌های عمرانی فوق نظارت داشته باشد. بعدها این کلبه به محل کنونی‌اش یعنی پتروفسکایا نابرژنایاو آرونا منتقل شد و به دستور کاترین کبیر، دیوار محافظی برای آن درنظر گرفته شد. هم اکنون این کلبه بعنوان موزه در معرض بازدید علاقمندان است.

 • باغ وحش لنینگراد

این باغ وحش، 410 گونه جانوری را در خود جای داده است و پس از سال‌ها رکود، در سال 1918 بعنوان اموال ملی مطرح شد و از آن پس کار مرمت و بازسازی آن شروع شد. این باغ وحش، دارای دو بخش تجاری و باغ وحش بوده و نیز محل برگزاری برخی کنسرت‌ها و سیرک‌ها است.

 • خیابان نوسکی

این خیابان، طولانی‌ترین خیابان جهان به شمار می‌آید و اصلی‌ترین خیابان شهر سنت پترزبورگ است. ساختمان‌های باشکوه و بناهای تاریخی مهم فراوان، مراکز خرید مشهور و امکانات تفریحی و فرهنگی زیادی در امتداد این خیابان وجود دارد که طیف‌های مختلف مردمی با هر سلیقه و سن و سال و فرهنگ را به خود جذب می‌کند.

 • فستیوال شبهای سفید

یکی از گردهمایی‌های مهم شهر سنت پترزبورگ در ماه می تا جولای تحت عنوان شب‌های سفید  صورت می‌گیرد و در طی آن تقریبا هر شب اجراهای هنری مختلف نظیر رقص باله، کنسرت‌های موسیقی و تاتر برگزار می‌شود. اما نقطه عطف این فستیوال، مراسم بادبان‌های سرخ است که در آن آتش بازی‌های زیبا و به یاد ماندنی ترتیب داده می‌شود.

حمل و نقل

برای رفت و آمد در شهر سنت پترزبورگ می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی نظیر اتوبوس عمومی، اتوبوس برقی، اتوبوس آبی، ون (مارشروتکا)، تاکسی، تراموا و مترو و قطار  استفاده کنید.

هزینه بلیط مترو  45 روبل است. البته می‌توانید از کارت‌های 10 سفره (یک هفته‌ای)  به مبلغ 330 روبل و 20 سفره (دو هفته‌ای) به مبلغ 660 روبل‌ نیز بهره بگیرید. هزینه تردد با اتوبوس معمولی، اتوبوس برقی و تراموا  حدود 40 روبل و با اتوبوس آبی بین 200 تا 320 روبل است.

مانند بسیاری از نقاط جهان، بنزین در شهر سنت پترزبورگ نیز گران است و با قیمت 39 روبل به ازای هر لیتر به فروش می‌رسد. بنابراین کرایه تاکسی‌ها نیز بالاست و توصیه می کنیم که برای تردد از تاکسی استفاده نکنید. اما به هر حال اگر مایلید از تاکسی برای رفت و آمد استفاده کنید، لازم است برای ورودی 150 روبل و به ازای هر یک کیلومتر جابجایی 18 روبل باید بپردازید.

برای رفتن به حومه شهر می‌توانید از قطارهای موجود با هزینه 100 تا 400 روبل بهره بگیرید. در ضمن برای سفرهای بین شهری نیز لازم است از قطار استفاده کنید و باید حتما بلیط را قبل از سفر رزرو کنید. هزینه بلیط قطار در سفرهای بین شهری حدد 6000 روبل است. توصیه می‌کنیم بلیط را خودتان از وب سایت راه آهن روسیه خریداری کنید تا برایتان ارزان‌تر تمام شود.

اما در کنار همه اینها توصیه می‌کنیم که حتما کارت مهمان سنت پترزبورگ را تهیه کنید تا بتوانید از برخی تخفیفات حمل و نقل، تخفیفات خرید از برخی فروشگاه‌ها و بازدید رایگان از برخی جاذبه‌های شهر بهره مند شوید. برای خرید کارت مهمان دو روزه لازم است که 3500 روبل پرداخت کنید تا به میزان قابل‌توجهی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی نمایید. همچنین برای پرداخت حمل و نقل عمومی می‌توانید بلیط الکترونیک هوشمند  وقابل شارژ پودوروزنیک با قیمت 55 روبل  را از ایستگاه‌های مترو یا پایانه‌های فروش بلیط تهیه کنید.

لازم به ذکر است که هزینه حمل و نقل برای کودکان زیر 3 سال رایگان است.

اقامت

برای اقامت در شهر سنت پترزبورگ می‌توانید از هاستل‌ها، هتل‌ها، آپارتمان و سوئیت شهر سنت پترزبورگ استفاده کنید. هزینه اقامت در هاستل 224 تا 800 روبل به ازای هر شب است.

برخی از هتل‌های شهر سنت پترزبورگ لوکس هستند و برخی قدیمی که با یک بازسازی مناسب دکوراسیونی زیبا پیدا کرده‌اند. قیمت هتل‌ها نیز بسته به امکانات و سطح خدماتشان است اما این طیف قیمت از 1000 تا 4000 روبل برای هتل‌های ارزان قیمت و یک ستاره شروع شده و تا حدود 14000 روبل برای هتل‌های متوسط 3 ستاره و  250000 روبل برای هتل‌های 5 ستاره و لوکس نوسان دارد. در ضمن باید گفت که اجاره آپارتمان و سوئیت، شبی 900 تا 5000 روبل هزینه خواهد داشت.

اما برخی از معروف‌ترین هتل‌های سنت پترزبورگ شامل موارد زیر هستند:

 • آستوریا: این هتل 5 ستاره با قدمتی بیش از یک قرن و با امکاناتی درجه یک که دارای چشمه آب معدنی و خدمات ماساژ و زیبایی است، در نزدیکی میدان کاخ و در کنار کلیسای سنت ایزاک واقع شده است.

 • کورینتیا: این هتل 5 ستاره که در خیابان نوسکی واقع شده است، دارای دکوراسیونی مجلل و کلاسیک بوده و امکاناتی کامل برای مهمانان فراهم می‌کند.

 • بلموند گرند هتل یوروپ: این هتل 5 ستاره نیز با قدمتی 140 ساله دارای دومین رتبه در بین هتل‌های دارای مجموعه آب گرم شهر است و در راستای خیابان نوسکی واقع شده است.

 • استیت ارمیتاژ: این هتل 5 ستاره بسیار لوکس و تازه تاسیس که چهارمین هتل مجلل شهر محسوب می‌شود، در نزدیکی خیابان نوسکی قرار دارد.

 • فورسیزن لاین پالاس: این هتل 5 ستاره لوکس که به خانه شیرها نیز شهرت دارد، در مرکز شهر و نزدیک کلیسای جامع سنت ایزاک واقع شده است.

 • پارک این: این هتل 4 ستاره در مجاورت میدان ویکتوری واقع شده است و دارای چشم‌اندازی بسیار عالی از خلیج فنلاند و شهر سنت پترزبورگ است.

 • ایندیگو: این هتل 4 ستاره لوکس و بسیار زیبا با دکوراسیونی به رنگ‌های شاد، آماده برگزاری هر نوع مراسم جشنی بوده و از لحاظ رتبه، پنجمین هتل مجلل سنت پترزبورگ به شمار می‌آید. این هتل در خیابان زیبای چایکووسکوگو واقع شده است.

 • الکساندر هاوس: این هتل 4 ستاره خانوادگی نیز در ناحیه کولومنا قرار دارد و دارای امکاناتی عالی و کامل برای مهمانان است.

 • پوشکا این: این هتل 4 ستاره دارای ساختمان بسیار زیبایی بوده که رتبه اول را در بین هتل‌های مجلل و رمانتیک سنت پترزبورگ دارد. این هتل در خیابان Tsentralny واقع شده است.

 • کامفورت: این هتل 3 ستاره دارای دسترسی‌های عالی به مراکز توریستی شهر نظیر کلیسای جامع سنت ایزاک بوده و خیابان بولشایا بوده و نزدیک خیابان نوسکی قرار گرفته است.

 • هرزن هاوس: این مینی هتل 3 ستاره زیبا نیز که در مجاورت هتل کامفورت قرار دارد، مانند این هتل دسترسی‌هایی بی‌نظیر به مناطق توریستی شهر دارد.

 • آگنی کلوب: این هتل 3 ستاره با امکاناتی عالی و قیمت‌هایی مناسب در قسمت مرکزی شهر واقع شده و غذاهای بین‌المللی رستورانش شهرت دارد.

 

خورد و خوراک در سنت پترزبورگ

به دلیل فرهنگ‌ها و سنت‌های فراوان در  روسیه، سبک غذایی در این کشور دارای تنوع بالایی است. در ادامه به  معروف‌ترین غذاهایی که می توانید در شهر سنت پترزبورگ نوش جان کنید و از خوردن‌شان لذت ببرید اشاره می‌شود.

کولودتس غذای محبوبی است که از گوشت درست شده است. پاستیلای کولومنا (مارشمالو) و بیف استروگانف نیز طرفداران بسیاری در سنت پترزبورگ دارند. در کنار این‌ها می‌توان به گولابتسی (با مواد اصلی گوشت و برنج ادویه و سبزیجات) اشاره کرد که یک نوع دلمه کلم است و در روسیه هواداران بسیاری دارد.

خاویار روسی، سبزی پلو ماهی، خورشت گوشت، راویولی گوشت، شیشلیک و پیراشکی گوشت و پنیر نیز مثال‌های دیگری از غذاهای معروف سنت پترزبورگ هستند.

اما باید گفت که وعده غذایی در روسیه با سوپ کامل می شود و انواع سوپ‌ها با طعم‌هایی لذیذ و مناسب هر ذائقه‌ای را می توانید در شهرهای این کشور امتحان کنید. معروف‌ترین این سوپ‌ها، اوکا (یک سوپ یا خورشت دریایی اصیل)، سوپ برش (با ماده اصلی چغندر)، سوپ سبزیجات و انواع سوپ سولیانکا (سولیانکای گوشت، سولیانکای قارچ، سولیانکای ماهی) هستند.

 

یکی دیگر از تکمیل‌کننده‌ها برای بسیاری غذاهای روسی، خامه و سس گوجه فرنگی است. بعلاوه می‌توانید انواع سالادهای خوشمزه نظیر سالاد وینگرت (شامل جغندر، هویج، گوجه و خیارشور)، هرینگ (نوعی سالاد سبزیجات) و چاک چاک (تخم مرغ، عسل و آرد) را امتحان کنید. در نهایت توصیه می‌کنیم که لذت خوردن شیرینی‌های معروفی نظیر بلینی (یک نوع پنکیک) و اولادی (یک نوع پنکیک) را از دست ندهید.

در نهایت باید گفت که در روسیه نوشیدنی‌هایی همچون چای، قهوه و کواس (یک نوع نوشیدنی شبیه ماء الشعیر) نیز بسیار محبوب است.

هزینه خورد و خوراک بسته به خواست خودتان است. می‌توانید مکان‌های خیابانی (Street food) و کافه‌هایی ارزان قیمت را انتخاب کنید که در این صورت 390 تا 700 روبل هزینه برایتان خواهد داشت. اما اگر رستوران‌هایی متوسط با خدماتی معمولی را برای صرف نهار یا شام انتخاب کردید لازم است که بین 700 تا 1500 روبل هزینه کنید و اگر مایلید رستوران‌هایی سطح بالا و لوکس را انتخاب کنید، برای هر وعده غذایی حدود 2800 روبل را مدنظر داشته باشید. فست فودهایی نظیر مک دونالد نیز قیمت‌هایی ارزان دارند و می‌توانید یک وعده غذایی را با قیمت 300 روبل در آنها تجربه کنید. البته می‌توانید خودتان در محل اقامتتان آشپزی کنید تا هزینه‌های خورد و خوراک این سفر را کاهش دهید. در نهایت باید گفت که قیمت یک بطری آب معدنی 36 روبل است.

اما برخی از معروف‌ترین رستوران‌های سنت پترزبورگ عبارتند از:

 • پالکین
 • استراگانف استیک هاوس
 • لیترری کافه
 • تاندور
 • اریوان
 • پالرمو
 • مولیز میوز
 • نپ سن
 • بلینی دامیک
 • پاف
 • پلمنی
 • چخوف

بازارها و مراکز خرید در سنت پترزبورگ

بهترین زمان برای خرید در سنت پترزبورگ، انتهای سال نوی مسیحی یا اواسط تابستان و اوایل پاییز است که حراج‌های فصلی در شهر شروع شده‌اند. برای سوغاتی نیز می‌توانید سماور روسی، جعبه‌های نقاشی مینیاتوری، سنگ‌های نیمه‌قیمتی، عروسک‌های ماتریوشکا و مجسمه‌های چوبی و شال و روسری خریداری کنید.

برخی مراکز خرید و بازارهای معروف سنت پترزبورگ عبارتند از:

 • گستینی دور: این بازار سنتی دو طبقه که قدمت آن به قرن هجدهم باز می‌گردد، در خیابان نوسکی واقع شده است و در شمار قدیمی‌ترین بازارهای سرپوشیده دنیا است.

 • گالریا: این مرکز خرید لوکس که در مرکز شهر سنت پترزبورگ واقع شده است، بزرگ‌ترین مرکز خرید بوده و علاوه بر ارائه محصولات برندهای معروف، امکانات خدماتی و تفریحی را فراهم می‌آورد.

 • اوت لت سیرز: در این مرکز خرید محصولاتی در زمینه لوازم خانگی، باغبانی و نظایر اینها وجود دارد و همچنین برندهای مشهوری مانند سامسونگ، جی. ای و کنمور و فریجیدایر و ویرپول محصولات خود را ارائه می‌دهند.

 • فروشگاه DLT: این فروشگاه زنجیره‌ای 5 طبقه با نمای نو و محصولاتی مدرن از برندهای معروف، نزدیک ایستگاه متروی نوسکی پرسپکت واقع شده است.

 • اوت لت اچ اس ان (HSN): انواع محصولات آرایشی و بهداشتی و لوازم خانگی و غیره را می‌توانید در این مرکز خرید با تخفیقی بین 25 تا 75 درصد خریداری کنید و از خرید خود لذت ببرید. این مرکز خرید در حوالی بلوار روزولت واقع شده است.

 • گراند پالاس: مرکز خرید مدرن که در نزدیکی خیابان نوسکی واقع شده است، محصولاتی با کیفیت و با استانداردهای اروپایی از برندهای معروف در همه زمینه‌ها ارائه می‌دهد.

 • نوسکی: این مرکز خرید مدرن که نزدیک متروی Vosstaniya واقع شده است انواع محصولات پوشاک، لوازم خانگی و لوازم آرایشی را ارائه می‌دهد و بعلاوه امکاناتی خدماتی و رفاهی نظیر رستوران، باشگاه و سوپرمارکت را نیز در خود جای داده است.

 • اوت لت بیلز: این مرکز خرید خانوادگی، انواع محصولات موردنیاز خانواده‌ها را با تخفیفی حدود 70 درصد ارائه می‌دهد و در فلوریدا، گرجستان و آریزونا نیز شعبه دارد.

دانشگاههای معروف سنت پترزبورگ

از معروف‌ترین دانشگاه‌های سنت پترزبورگ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه پزشکی سنت پترزبورگ پاولوف

این دانشگاه دولتی با قدمتی 110 ساله، توسعه  چشم‌گیری را در زمینه علوم پزشکی، خدمات درمان و بهداشت برای روسیه به همراه داشته است و هر ساله 600 دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه، هم استانداردهای غربی علم را حفظ کرده و هم سنت‌های پزشکی قدیمی روسیه را ارائه می‌دهد.

 

 • دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ

این دانشگاه که جزو 500 دانشگاه برتر دنیاست، در همه زمینه‌ها و به چندین زبان زنده دنیا، در کلیه مقاطع تحصیلی و با فراهم آوردن امکانات بورسیه، دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه با سیصد و پنجاه دانشگاه در سراسر دنیا تفاهم نامه همکاری علمی و فرهنگی داشته و کتابخانه آن نیز یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های جهان است.

 

 • کنسرواتوار دولتی ن. الف. ریمسکی- کورساکوف سنت پترزبورگ

قدمت این آکادمی موسیقی به سال 1862 باز می‌گردد و نام آن از آهنگساز مشهور روسی یعنی نیکلای آندره ویچ ریمسکی- کورساکوف برداشته شده است. باید گفت که اولین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه جایگاه برجسته‌ای در تاریخ موسیقی جهان دارند.

 

 • دانشگاه پلی‌تکنیک (SPbPU)

این دانشگاه که از دانشگاه‌های فنی و مهم روسیه و جهان به شمار می‌آید، در سال 1899 تاسیس شد و در توسعه روسیه بسیار موثر بود. این دانشگاه در رتبه 201-250 در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارد و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد.

 • دانشگاه معماری و عمران

این دانشگاه دولتی در سراسر روسیه و در سطح جهانی بسیار شهرت و محبوبیت داشته و از مهم‌ترین دانشگاه‌های تخصصی معماری در شمال غرب روسیه قلمداد می‌شود. قدمت این دانشگاه به سال 1832 برمی‌گردد با این حال دارای امکانات و رویکردهایی مدرن و مطابق با استانداردهای روز دنیاست.

 

 

 

ارسال نظر

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. همه فیلدها لازم هستند.